MK ČR: Již popáté se v olomouckém Arcidiecézním muzeu uskuteční Art Brut

28. 3. 2016 18:22

Jde o přehlídku filmů zaměřených na fenomén art brut či outsider art, tedy rozumem nekorigovaného, spontánního umění.

MK ČR: Již popáté se v olomouckém Arcidiecézním muzeu uskuteční Art Brut
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

Pořadatelé ze sdružení ABCD letos promítnou filmy o muzeu v rakouském Guggingu a umělcích s ním spjatých. Ve čtvrtek 31. března od 17 hodin na diváky čekají čtyři filmy.

Zatímco vloni se pořadatelé Art Brut Filmu Olomouc zaměřili na autory art brut z jediné země, z Polska, letos se soustředí na představení významné instituce – dnes již světoznámého Art Brut Centra, které je součástí rozlehlého komplexu psychiatrické nemocnice v rakouské obci Maria Gugging.

Zrekonstruovaná budova s úctyhodným výstavním prostorem 1300 metrů čtverečních je výsledkem unikátního experimentu, u jehož zrodu a průběhu stál rakouský psychiatr Leo Navratil (1921–2006). „Dokázal obrátit pozornost ke tvořivosti a představivosti pacientů nejen jako k diagnostické metodě nebo vhodnému léčebnému nástroji, ale také jako ke svébytnému uměleckému vyjádření výtvarně nadaných a originálních jedinců,“ uvedl pořadatel přehlídky Art Brut Film Olomouc a sběratel Pavel Konečný.

Počátky příběhu muzea a umělců z Guggingu spadají do roku 1950, kdy Navratil nechal po svém studijním pobytu v Londýně své blízké, ale i pacienty záměrně vytvářet kresby pro experimentální účely. „A již v následujícím roce mezi nimi objevil ke svému překvapení prokazatelně umělecky nadané jedince,“ doplnil Konečný. První veřejná prezentace se uskutečnila v roce 1970 ve Vídni. „Na tuto výstavu navázala dlouhá série společných i samostatných přehlídek jeho svěřenců po celém světě,“ vzpomněl s tím, že počet výstav již přesahuje dvě sta.

Umělci z Guggingu se dnes podle Konečného řadí mezi světoznámé a sběrateli i galeristy obdivované a vyhledávané tvůrce. Jejich práce viděli například návštěvníci Collection de l’art brut v Lausanne, ve vídeňském Muzeu 20. století, v Los Angeles County Museum Art, v Setagaya Museum v Tokiu, v Národní galerii v Praze a v dalších světových galeriích a muzeích.

Desítky let usilovné práce vyvrcholily v červnu 2006 otevřením nového muzea Art Brut Center Gugging, které vzniklo přestavbou původní budovy psychiatrické kliniky. „Vedle samotného výstavního prostoru muzeum je v muzeu knihovna, archiv, depozitář, multimediální prostor a víceúčelová hala pro sympozia, koncerty a další kulturní události,“ neskrýval obdiv Konečný.

Festival Art Brut Film Olomouc představí 31. března bohatou činnost Art Brut Centra v Guggingu prostřednictvím čtyř dokumentárních filmů. Přehlídka se uskuteční ve spolupráci s rakouským muzeem a za přítomnosti jeho ředitele Johanna Feilachera, který rovněž celou akci zahájí úvodní přednáškou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Evropská komise vyhlásila výběrové řízení na místo evropského nejvyššího žalobce

22:28 Ministerstvo spravedlnosti: Evropská komise vyhlásila výběrové řízení na místo evropského nejvyššího žalobce

Úřad evropského veřejného žalobce bude nezávislé evropské státní zastupitelství, které bude odpovída…