MMR: Stav čerpání evropských fondů a příprava na nové programové období

02.08.2020 14:19

V prostorech Ministerstva pro místní rozvoj se sešel poradní orgán vlády - Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rada ESIF) na pracovní úrovni. Účastníci diskutovali o aktuálním stavu čerpání z evropských fondů, o přípravě na nadcházející programové období 2021–2027 a také o reakci Evropské unie na koronavirovou pandemii.

MMR: Stav čerpání evropských fondů a příprava na nové programové období
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo
reklama

„Česká republika je, co se týče přípravy Dohody o partnerství a budoucích operačních programů pro programové období 2021–2027, v pokročilé fázi,“ uvedla náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Daniela Grabmüllerová. „Přípravu na další období ale brzdila neschválená legislativa EU. Dohodu o partnerství ani konečnou podobu programů nelze finalizovat bez schváleného rozpočtu EU. Proto jsme rádi, že se 21. července lídři evropských zemí na rozpočtu dohodli a česká příprava na nové období se tak posune dále. Schválené závěry Evropské rady bude ještě muset potvrdit Evropský parlament a následně budou muset být zapracovány do konkrétních textací v jednotlivých evropských předpisech,“ dodala náměstkyně.

Právě dohodnutý návrh rozpočtu Evropské unie a nového nástroje, tzv. „Fondu obnovy“ byl jedním z bodů, o nichž účastníci diskutovali. Z pohledu ČR lze výsledek vyjednávání hodnotit velmi pozitivně, jelikož téměř všechny české priority se podařilo prosadit. Mezi nimi jsou například:

  • vyšší flexibilita pro použití přidělených finančních prostředků (byly sníženy požadavky na tzv. tematickou koncentraci Evropského fondu pro regionální rozvoj);
  • ČR jako jediná země EU bude moci přesouvat přidělené finanční prostředky mezi fondy až do výše 25 %;
  • pro budoucí programové období byla také navýšena celková míra evropského spolufinancování (pro nejméně rozvinuté regiony zachováno současných 85 %);
  • bude zachováno pravidlo automatického zrušení závazku v podobě n+3 pro čerpání prostředků politiky soudržnosti;
  • byla navýšena alokace ČR pro Fond soudržnosti o 1,55 mld. EUR (cca 41 mld. Kč).

ČR by v rámci budoucího rozpočtu mohla dostat 27 mld. EUR (718 mld. Kč), z fondu pokrizové obnovy bude navíc na dotacích čerpat 8,7 mld. EUR (přes 230 mld. Kč). Dohromady tak bude v příštích sedmi letech ČR moci čerpat 35,7 mld. EUR (přibližně 950 mld. Kč). Účastníci se dohodli, že návrh Dohody o partnerství bude vládě předložen co nejdříve, aby mohlo být na podzim tohoto roku zahájeno oficiální jednání s Evropskou komisí.

Významnou součástí jednání byly i aktuální informace o čerpání z fondů EU v současném programovém období. Českým příjemcům bylo do konce června 2020 proplaceno téměř 329 mld. Kč, což představuje 52 % celkové alokace pro období 2014-2020.

Ke konci června vyhlásily české programy dohromady více než 1000 výzev s alokací přesahující 800 mld. Kč. Nejvyšší finanční objem vyhlásily operační programy Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Doprava a Integrovaný regionální operační program. U Evropské komise bylo zažádáno o proplacení více než 270 mld. Kč, což je téměř 44 % celkové alokace. O největší část prostředků z daného programu zažádal Program rozvoje venkova – o více než 70 % své alokace (téměř 42 mld. Kč). O nejvíce peněz celkem – 52,1 mld. Kč – požádal Integrovaný regionální operační program.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Na nejkrásnější známce roku 2019 je Pražský hrad

16:51 Česká pošta: Na nejkrásnější známce roku 2019 je Pražský hrad

Také letos se uskutečnila anketa, v níž veřejnost vybírala nejkrásnější známku roku 2019. Svůj hlas …