MPSV dostalo od ÚOHS pokutu 300 tisíc korun za zadávání veřejných zakázek v éře předchozího vedení resortu

20.02.2015 18:17 | Zprávy

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil Ministerstvu práce a sociálních věcí pokutu 300 tisíc Kč za zadávání veřejné zakázky, které realizovalo předchozí vedení resortu ve prospěch společnosti GORDIC formou jednacího řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoli soutěže. Jednalo se o veřejnou zakázku na implementaci a podporu subsystému Ekonomika informačního systému GINIS pro správní ekonomiku MPSV v hodnotě přesahující 77mil korun s DPH. ÚOHS konstatoval, že pro tento mimořádný způsob zadávání, který zcela omezil jakoukoli hospodářskou soutěž, nebyly splněny zákonné podmínky.

MPSV dostalo od ÚOHS pokutu 300 tisíc korun za zadávání veřejných zakázek v éře předchozího vedení resortu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

Bývalé vedení MPSV uzavřelo smlouvy se společností GORDIC na konci roku 2013. „Okolnosti, za kterých byly obě smlouvy uzavřeny, jsme však považovali za velmi podezřelé, proto jsme, kromě jiného, podali rovněž podnět k ÚOHS na prošetření této veřejné zakázky,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. ÚOHS pak pochybnosti nového vedení Ministerstva potvrdil.

ÚOHS přihlédl k tomu, že použití jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU) se společností GORDIC mělo být předchozím omlouváno vedením resortu údajnou krajně naléhavou potřebou zadavatele, když kromě jiného mělo být ohroženo řádné a včasné sestavení účetní závěrky pro rok 2013. K uzavření smlouvy došlo 12. 12. 2013. Avšak již 9. 12. 2013, tedy o pouhé tři dny dříve, zadavatel ohrožení účetní závěrky za rok 2013 vyřešil uzavřením smlouvy na obdobný předmět plnění s jinou společností. Zadavatel tak při uzavírání smlouvy se společností GORDIC nemohl mít krajně naléhavou potřebu jejího uzavření, protože jeho potřeba již byla uspokojena jiným způsobem. Fakticky tak již neexistovala a zadání veřejné zakázky společnosti GORDIC tak bylo nejen nezákonné, ale i zbytečné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Větrné elektrárny

Já proti nim ani nic nemám, ale myslíte, že u nás budou k něčemu? Že tu na ně jsou klimatické podmínky? Podle mě jich pár mít můžeme a máme, ale rozšiřovat je ve velkém myslím nebude mít žádný efekt, protože tu prostě ty podmínky pro jejich provoz nejsou.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Pardubický kraj ušetří díky EPC přes 150 milionů

14:56 ČEZ: Pardubický kraj ušetří díky EPC přes 150 milionů

Pardubický kraj v následujících 12 letech uspoří na energiích minimálně 151 milionů díky projektu se…