MPSV předložilo vládě zprávu o potírání nelegálního zaměstnávání cizinců

14.07.2020 14:21

MPSV informovalo členy vlády s obsahem a závěry každoročně předkládané zprávy o potírání nelegálního zaměstnávání cizinců.

MPSV předložilo vládě zprávu o potírání nelegálního zaměstnávání cizinců
Foto: mpsv.cz
Popisek: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR - logo
reklama

Informovanost, spolupráce, funkční migrační systém, dále pak dobře nastavená metodická, organizační a provozní opatření mohou pozitivně ovlivnit a zmírnit nelegální zaměstnávání cizích státních příslušníků, ale i občanů ČR a EU. Kontroly nelegálního zaměstnávání byly v roce 2019 prováděny jako jedna ze stěžejních kontrolních činností Státního úřadu inspekce práce.

Odhalování a potírání nelegálního zaměstnávání patří k jedné z hlavních kontrolních oblastí orgánů inspekce práce, která plně koresponduje s prioritami resortu MPSV a také s vnitřní politikou Evropské unie.

Vzhledem k ekonomickému růstu, nízké míře nezaměstnanosti, vysokému počtu neobsazených volných pracovních míst a poptávce českých zaměstnavatelů po zahraniční pracovní síle se pozornost v roce 2019 soustředila na potenciální rizika, spojená s výrazně rostoucím objemem pracovní migrace ze třetích zemí, zejména pak z Ukrajiny.

V roce 2019 byl zaznamenán srovnatelný počet zjištění výkonu nelegální práce cizinců jako v roce 2018. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) provedl v roce 2019 celkem 8160 kontrol, zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání. Z těchto kontrol pak bylo 61 provedeno v rámci mimořádné kontrolní akce, zaměřené na pracovní vykořisťování, která proběhla v dubnu 2019 a jejíž organizací byla pověřena Policie České republiky. V rámci provedených kontrol bylo inspektoráty práce odhaleno celkem 4342 osob, vykonávajících nelegální práci. Z tohoto celkového počtu se v 622 případech jednalo o občany ČR, ve 207 případech o občany jiných členských států EU a v 3513 případech o cizince ze třetích zemí.

MPSV považuje prevenci nelegálního zaměstnávání cizinců za prioritní činnost. Z tohoto důvodu MPSV a jemu podřízené organizace poskytují poradenství, a to jak zaměstnavatelům, tak samotným cizincům. Rovněž je podporována činnost komunitních tlumočníků a interkulturních pracovníků jako kvalitních prostředníků pro komunikaci cizinců s úřady.

Zástupci MPSV, ÚP ČR a SÚIP se například společně se zástupci dalších dotčených resortů účastnili regionálních osvětových seminářů, týkajících se nově zavedených a Vládou ČR schválených programů ekonomické migrace. Tyto semináře byly určeny pro zaměstnavatele, kteří plánují v ČR zaměstnávat cizince. Dále se také například v rámci prevence nelegálních forem a podpory legálních forem pracovní migrace zástupci MPSV podíleli na přípravě evropských opatření, spojených s Evropskou platformou pro boj proti nehlášené práci na úrovni EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT si připomene 70 let od založení Fakulty elektrotechnické výstavou

13:02 ČVUT si připomene 70 let od založení Fakulty elektrotechnické výstavou

Studovat elektrotechniku na samostatné fakultě lze již sedmdesát let. Fakulta elektrotechnická (FEL)…