MPSV prezentuje cyklus krátkých dokumentů Na cestě do práce

25.12.2015 14:08

Ministerstvo práce a sociálních věcí zmapovalo v deseti krátkých dokumentech příběhy lidí, kteří jsou z nejrůznějších důvodů znevýhodněni při hledání zaměstnání.

MPSV prezentuje cyklus krátkých dokumentů Na cestě do práce
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

Projekty financované z Evropského sociálního fondu (ESF) jim pomohly najít práci, nový životní směr a celkovou spokojenost. Filmy jsou volně přístupné na serveru YouTube po zadání názvu cyklu „Na cestě do práce“ (profil Větší šance).

„Někteří z nás mají při hledání práce ztíženou situaci. Mladí lidé vyrůstající bez rodin, absolventi bez praxe, lidé se zdravotním či mentálním postižením, rodiče s malými dětmi, lidé starší padesáti let či lidé ohrožení sociálním vyloučením se na trhu práce potýkají s nemalými problémy a jejich šance získat zaměstnání je poměrně nízká. Proto klademe na aktivní podporu těchto ohrožených skupin velký důraz,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Cyklus Na cestě do práce přibližuje v deseti krátkých, pěti- až desetiminutových dokumentárních filmech inspirativní výsledky projektů financovaných z ESF. Na příkladu lidí, kteří jsou na trhu práce určitým způsobem znevýhodněni, ukazuje smysluplnost projektů a je pozitivním příkladem pro ty, kteří mají podobný osud. Vzkazuje všem, kteří se ocitli v obdobné situaci, že aktivním přístupem mohou mnoho věcí ve svém životě ovlivnit a posunout správným směrem. A ty, kteří podobné projekty realizují nebo o realizaci uvažují, ubezpečí, že jejich práce není a nebude zbytečná a vynaložené peníze, čas a energie se vyplatí.

Dokumenty přinášejí řadu emotivních životních příběhů reálných lidí: mladé Moniky z azylového domu; Standy s mentálním postižením, který nikdy nedostal příležitost pracovat; mladého Davida s nedokončeným vzděláním; Zdeňka, válečného veterána, upoutaného na vozíku; ovdovělé Marie z kategorie 50+, navíc v částečném invalidním důchodu; a mnoha dalších.

Všichni mají jedno společné – nevzdali se a aktivním zapojením do projektů si našli práci, zvýšili sebevědomí a ukotvili svůj život ve společnosti. Monika dnes bydlí v podnájmu, má práci a přítele, Standa prodává v tréninkovém obchodu, David si splnil svůj sen a stal se řidičem kamionu, Zdeněk je úspěšný grafik a Marie pracuje v místní hospůdce. Podobně uspěli i hlavní protagonisté ostatních dokumentů.

Projekty nepomáhají jen v oblasti zaměstnanosti, ale podporují např. i sociální začleňování a zvyšování efektivity veřejné správy. Vypovídá o tom dokument věnovaný asistentům prevence kriminality z řad romské komunity v Novém Bydžově nebo dokument z prostředí severočeských soudů.

Cyklus dokumentů slouží i jako inspirace pro ty, kteří by v tomto programovém období chtěli uskutečnit vlastní projekt. Další nápady a náměty najdou vážní zájemci na webových stránkách ESF pod záložkou Případové studie, kde jsou zveřejněny podrobné analýzy 63 projektů, které byly v uplynulých letech realizovány. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 59 procent domácností, které si pořídí fotovoltaiku s baterií, sníží spotřebu minimálně o 20 procent

11:59 ČEZ: 59 procent domácností, které si pořídí fotovoltaiku s baterií, sníží spotřebu minimálně o 20 procent

Číslo týdne