MŠMT: Ministři Plaga a Vojtěch zmírňují „pamlskovou vyhlášku“

25.05.2018 7:34 | Zprávy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví návrh na zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky. Školní bufety a automaty tak budou moci rozšířit svou nabídku potravin pro školáky, a to už od nového školního roku.

MŠMT: Ministři Plaga a Vojtěch zmírňují „pamlskovou vyhlášku“
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy už při přípravě takzvané pamlskové vyhlášky počítalo s tím, že po dvou letech vyhodnotí její účinnost a v případě potřeby změn přistoupí k určitým úpravám. Její zmírnění inicioval však o rok dříve po svém nástupu do funkce ministr Robert Plaga. „Již při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je postavena příliš represivně, z mých zkušeností vím, že represe příliš nepřináší. A věřím v zodpovědnost ředitelů škol a rodičů. Připravili jsme tedy společně s Ministerstvem zdravotnictví návrh zmírnění, který upravuje hodnoty potravin, materiál posíláme dnes do připomínkového řízení. Samozřejmě tím nerezignujeme na zdravé stravovací návyky, ale cesta represe k nim nevede. Věřím v uvážlivost ředitelů škol i rodičů,“ uvedl ministr školství Plaga.

Navrhovaná právní úprava počítá s úpravou limitů na obsah tuku, cukrů a soli v jednotlivých výrobcích tak, aby bylo ve školách možné nabízet a prodávat širší sortiment potravin, a to při současném respektování aktuálních výživových doporučení. „I já si myslím, že původní vyhláška byla skutečně velmi přísná a že si podle nastavených limitů nemohou děti koupit ani tvaroháček nebo rohlík s máslem. Proto jsme se domluvili s panem ministrem Plagou, že to změníme,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a pokračoval: „Díky navržené úpravě nutričních limitů dojde v určitých kategoriích potravin k rozšíření sortimentu nabízených výrobků, a to od výrobků pekařských přes mléčné až po různé šunky,“ dodal ministr Vojtěch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Je pravda, že chcete zrušit senát?

Jak toho chcete docílit, když by proto museli hlasovat sami senátoři, a to se podle mě nikdy nestane? Neslibujete náhodou něco absolutně nereálného a nesplnitelného?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Poskytnout správně první pomoc se dá naučit, i díky kurzům

7:33 VZP: Poskytnout správně první pomoc se dá naučit, i díky kurzům

První pomoc je dovednost, která může v kritických vteřinách rozhodnout o životě.