MŽP: ČR a Vietnam zintenzivní boj proti černému obchodu s ohroženými druhy

19.04.2018 12:06

Od 9. – 12. 4. 2018 se zástupci Ministerstva životního prostředí ČR a České inspekce životního prostředí zúčastnili ve Vietnamu 6. zasedání Česko-vietnamské smíšené komise pro hospodářskou spolupráci.

MŽP: ČR a Vietnam zintenzivní boj proti černému obchodu s ohroženými druhy
Foto: mzp.cz
Popisek: Ministerstvo životního prostředí ČR

Cílem této pracovní návštěvy bylo především prohloubení česko-vietnamské spolupráce k potlačení nezákonného obchodu s ohroženými druhy. K tomuto společnému úsilí podepsaly obě země před třemi lety deklaraci [1].

Česká a vietnamská strana si na bilaterálních jednáních vyměnily zkušenosti z vedení osvětových kampaní zaměřených na zvyšování povědomí veřejnosti o této problematice a snižování poptávky po nelegálních výrobcích a produktech pocházejících z ohrožených druhů. V České republice dochází k řadě případů nelegálního obchodu například s nosorožčími rohy, slonovinou a tygřími kostmi směřujícími do Asie, kterých se účastní i někteří zástupci vietnamské komunity žijící v ČR. Obě strany se také informovaly o vnitrostátních opatřeních týkajících se naplňování a vymáhání úmluvy CITES. Delegace Ministerstva životního prostředí jednala na toto téma také s představiteli Zastoupení Evropské unie ve Vietnamu a zástupci velvyslanectví Kanady, Nizozemska, Švýcarska, Německa, Velké Británie a USA, které se pytláctvím a nelegálním obchodem s ohroženými druhy ve spojitosti s Vietnamem také zabývají.

Česko a Vietnam se shodly na pokračování spolupráce formou osvětové kampaně k problematice obchodování s ohroženými druhy pro vietnamskou komunitu žijící v ČR, včetně např. koordinace semináře k CITES pro zástupce vietnamské komunity v tržnici SAPA. Připravované aktivity by měly proběhnout již v průběhu letošního roku.

Jako další perspektivní oblast pro budoucí spolupráci mezi Českou republikou a Vietnamem česká strana navrhla forenzní výzkum genetiky tygrů [2], který se zaměřuje na diagnostiku tygří DNA ve zpracovaných produktech. Vietnam proto poskytne vzorky z tygrů k vytvoření databáze DNA profilů tygrů. ČR bude s Vietnamem sdílet výsledky výzkumu k vytvoření a validaci metod k diagnostikování tygří DNA ve zpracovaných produktech a souborů pro individuální identifikaci tygrů. Hlavním důvodem pytláctví tygrů je, jak známo, poptávka v tradiční asijské medicíně (z částí těl tygrů se vaří vývary, bujóny, připravuje tzv. tygří víno apod.). Čeští zástupci navštívili ve Vietnamu i laboratoř IEBR (Institute of Ecology and Biological Resource), která se mj. forenzní genetikou tygrů také zabývá. Součástí programu byla i prohlídka záchranné stanice Soc Son Wild Animal Rescue Center, která se stará o zvířata zabavená při nelegálním obchodu.

Během 6. zasedání Česko-vietnamské smíšené komise proběhlo i jednání s náměstkem ministra přírodních zdrojů a životního prostředí Vietnamu Tranem Quy Kienem. Česká i vietnamská strana vyjádřily ochotu aktivně spolupracovat v oblasti ochrany klimatu a snižování emisí, nakládání s odpady, dekontaminací, managementu národních parků a chráněných oblastí. ČR v tomto směru nabídla své osvědčené technologie a zkušenosti. V minulosti byli čeští experti ve Vietnamu aktivní zejména v projektech Zeleného klimatického fondu a rozvojové spolupráce.

Poznámky:

[1] Informace o česko-vietnamské deklaraci zde.

[2] Čtyřletý výzkum již běží od začátku letošního roku díky grantu Ministerstva vnitra, zpracováván je firmou Forenzní DNA servis, s.r.o., odborným garantem je Česká inspekce životního prostředí. Pro získání vzorků genetického materiálu z tygrů, jež jsou potřebné k danému výzkumu, byla oslovena EAZA, přes Evropskou komisi ostatní členské státy EU a prostřednictvím Interpolu a Sekretariátu CITES rovněž areálové země tygrů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…