MŽP: Přes 1,7 milionu stromů přibylo za poslední rok

03.03.2023 21:02 | Tisková zpráva

3 705 986 – to je číslo, které aktuálně svítí na počítadle stromů vysazených do krajiny a měst na portálu www.sazimebudoucnost.cz. Meziročně se jedná o významný skok z původních 2 milionů zmapovaných stromů v únoru minulého roku.

MŽP: Přes 1,7 milionu stromů přibylo za poslední rok
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

Data o vysazených stromech, včetně jejich druhové skladby nebo typu organizátora výsadby, sbírá Nadace Partnerství na webu Sázíme budoucnost čtvrtým rokem. Cílem iniciativy je motivovat lidi k sázení stromů a dosáhnout tak symbolického vysazení 10 milionů stromů. Do výsadeb se zatím podle organizátorů podařilo zapojit 78 614 dobrovolníků, kteří sázeli na 7 011 místech po celé republice. Do statistik se započítávají jen stromy vysazené mimo les. Vizualizace lidé najdou na ZDE.

„Stromořadí je stejná síť jako vodovody nebo kanalizace. Stromy jsou infrastrukturou, kterou je třeba podpořit. V posledním roce jsme se v rámci legislativní skupiny Ministerstva životního prostředí pro iniciativu Sázíme budoucnost zabývali otázkou ochrany dřevin ve městech a v tom budeme i nadále pokračovat. Zároveň se spolu s Fondem životního prostředí ČR snažíme maximálně podpořit výsadbu a obnovu zeleně. Obce, veřejné instituce i soukromé osoby mohou využít stomilionové dotace například na zlepšení stavu parků, zahrad, sadů, pouličních stromořadí nebo alejí i na jejich návaznou péči. Výzva poběží do 20. září 2023,“ komentuje náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Za poslední rok se nám podařilo zapojení všech významných institucí, které sázejí v České republice stromy. Díky unikátnímu mechanismu spolu se Státním fondem životního prostředí dokážeme zdvojnásobit každou korunu na výsadby, jen vloni jsme podpořili projekty obcí a komunit za více jak 13 milionů korun. Díky Sázíme budoucnost máme také výrazný náskok před evropskými zeměmi v počtu stromů, stromy rostoucí v Česku tvoří celou třetinu z monitoringu výsadeb Evropské komise. Při bližším pohledu na druhovou skladbu jsou patrné pozitivní změny v české zemědělské krajině. A o celých 20 tisíc meziročně narostl také počet dobrovolníků, což svědčí o významném zapojení české společnosti do péče o krajinu,“ komentuje strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Nejčastěji lidé sázejí listnaté druhy, vévodí duby, lípy a javory. V top 10 jsou i dva jehličnany: borovice a modřín a z ovocných stromů jeřáb a třešeň. Nejvíce Češi a Češky sázeli aleje, celkem během 3 028 akcí. Nejaktivnější sazeči jsou města a obce, které mají na kontě už 3 168 výsadbových akcí, následují veřejné instituce s 1 237 akcemi, dále pak spolky a neziskovky s 1 056 akcemi.

Nejúspěšnější sazeči loňského roku si také dnes v Brně odnesli symbolické zlaté rýče. V malé obci Vohančice u Brna vysadili v součtu úctyhodných 610 stromů, což je nárůst o 436 stromů v porovnání s předešlým rokem.

Mezi zemědělci bodoval Jiří Gottwald s celkem 575 stromy na kontě, kdy krajině meziročně přilepšil dokonce o 488 stromů. V kategorii spolků již tradičně zvítězili ochránci přírody z ČSOP Studénka, kteří od startu iniciativy zvládli zasadit 17 824 stromů. Mezi školami bodovala ZŠ a MŠ Třebotov, u veřejných institucí Státní pozemkový úřad a v kategorii firem ČEMOS.

Předání cen top sazečům proběhlo ve čtvrtek 2. března v rámci tradičního setkání partnerů iniciativy Sázíme budoucnost v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně. Účastníci se věnovali tématům, zda lze výsadbami stromů kompenzovat uhlíkovou stopu nebo tématu náhradních výsadeb v legislativě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci v průběhu čtyř dnů odhalili ve čtyřech regionech migranty

7:44 Celní správa: Celníci v průběhu čtyř dnů odhalili ve čtyřech regionech migranty

Příslušníci Celní správy ČR při výkonu svých kompetencí v silniční dopravě v uplynulých čtyřech dnec…