MZV: Náměstek Tlapa jednal s ministryní zahraničních věcí Rwandy o posílení spolupráce

25.07.2016 13:43

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa jednal na závěr své dvoudenní pracovní návštěvy Rwandy 22. července 2016 s ministryní zahraničních věcí a spolupráce Louisou Mushikiwabo. Ministryně vyzdvihla zásadní postoj ČR v RB OSN během genocidy ve Rwandě v roce 1994, ocenila dynamický rozvoj vztahů od návštěvy ministra Jana Kohouta v roce 2013 a potvrdila zájem o prohloubení bilaterálních vztahů a s tímto cílem vykonat v co nejbližším termínu s podnikatelskou misí reciproční návštěvu ČR.

MZV: Náměstek Tlapa jednal s ministryní zahraničních věcí Rwandy o posílení spolupráce
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama

Náměstek Tlapa pogratuloval ministryni k úspěšnému průběhu summitu Africké unie, který právě skončil v Kigali, a vyzdvihl viditelný pokrok, kterého Rwanda dosáhla za dvacet let od tragické genocidy na poli národního usmíření a obnovy a rozvoje země. Také ji informoval o výsledcích svých jednání na ministerstvech průmyslu a obchodu a zemědělství a vyjádřil připravenost ČR pomoci Rwandě při naplňování cílů vize 2020, zlepšení vnímání země v OECD nebo při zajišťování přístupu rwandských výrobků na trh EU. Vyslovil přání, aby rwandská vláda zvážila zřízení některé formy stálého zastoupení v ČR.

Oba představitelé se shodli na tom, že úspěšnou spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany je třeba rozšířit i do dalších oblastí jako jsou zemědělství, zpracovatelský průmysl, zdravotnictví či vzdělávání, a plně tak využít potenciál obou zemí. Dohodli se i na krocích vedoucích k vytvoření odpovídající smluvní základny mezi oběma zeměmi. Se zájmem se setkal návrh ustavit v rámci „Wildlife Diplomacy“ spolupráci mezi ZOO Dvůr Králové a národním parkem v Akagera, kdy česká strana nabízí pro rozšíření počtu ohrožených černých nosorožců (Diceros bicornis michaeli) v jejich původním prostředí zapůjčit jedince narozené a odchované v ČR.

Obě strany se v průběhu rozhovoru vzájemně informovaly o aktuálním vývoji politické a bezpečnostní situace v EU a potažmo v Evropě, jakož i v rámci Východoafrického společenství a v širším regionu oblasti Velkých jezer.

Náměstek Tlapa navštívil také „Kigali Genocide Memorial Centre“, kde položením věnce a zápisem do pamětní knihy uctil památku cca milionu obětí genocidy proti Tutsiům a umírněným Hutům z roku 1994.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Virtuální realita pomůže policistům zvládat komunikaci v emočně náročných situacích

13:30 Policie ČR: Virtuální realita pomůže policistům zvládat komunikaci v emočně náročných situacích

Policisté při výkonu služby denně řeší emočně a psychicky náročné situace. Procházejí proto výcvikem…