MZV: Prohlášení ke strategickému dokumentu EK k západnímu Balkánu

07.02.2018 10:32

ČR vítá zveřejněné sdělení Evropské komise Evropskému parlamentu a Radě s názvem „Věrohodná perspektiva rozšíření pro posílené zapojení EU na západním Balkánu“. ČR vnímá tento strategický dokument jako opětovné potvrzení významu regionu a jeho evropské perspektivy ze strany Komise a současně výraz její připravenosti sehrávat při dosažení tohoto cíle zásadní roli. Dokument jednoznačně potvrzuje význam posilování stability, bezpečnosti a ekonomického rozvoje regionu západního Balkánu pro celou EU.

MZV: Prohlášení ke strategickému dokumentu EK k západnímu Balkánu
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

ČR plně sdílí důraz na plnění hlavních úkolů na cestě ke členství, jimiž zůstávají dodržování principů právního státu a základních práv, posilování demokratických institucí, ekonomický rozvoj a přizpůsobování se standardům EU. Pro naplnění těchto cílů zůstává před aspirantskými zeměmi velký kus práce.

ČR velmi oceňuje, že Komise současně s hlavními úkoly stojícími před aspirantskými zeměmi zdůrazňuje potřebu mnohem vyšší angažovanosti na straně EU a pro sebe identifikuje zcela konkrétní kroky, kterými je připravena aspirantským zemím účinně napomáhat.

ČR jednoznačně podporuje důraz Strategie na rozvoj regionální spolupráce zemí západního Balkánu, jejímž smyslem je nejen ekonomický rozvoj regionu, ale jejím prostřednictvím zejména posilování dobrých sousedských vztahů, usmiřování a překonávání dědictví minulosti a řešení přetrvávajících nedořešených otázek.

Strategie znovu uvádí rok 2025 jako orientační datum pro vstup Černé Hory a Srbska, které jsou ve svém úsilí o členství zatím nejdále. ČR jednoznačně vítá, že Komise vyjadřuje připravenost doporučit zahájení přístupových jednání s Albánií a Makedonií. Stejně tak, že pro Bosnu a Hercegovinu předjímá kandidátský status, jakož i perspektivu pokroku na evropské cestě Kosova.

Evropská budoucnost zemí západního Balkánu i nadále zůstává především v jejich vlastních rukou. Dosažení svého členství určují ony samy tempem a kvalitou domácí přípravy, důsledností při uskutečňování reforem, posilováním demokratických institucí. Princip vlastních zásluh nadále zůstává jedním z hlavních prvků přístupového procesu. Komise nyní poskytuje aspirantským zemím další potřebný a užitečný nástroj.

Česká republika, jako země podporující proces rozšíření, bude Komisi a aspirantským zemím i nadále partnerem připraveným jejich úsilí nejen podporovat, ale také v něm aktivně napomáhat. ČR je přesvědčena, že z pohledu stability a bezpečnosti jak regionu západního Balkánu, tak Evropské unie samotné je důležité, aby proces rozšíření Evropské unie pokračoval paralelně s diskusí o budoucnosti EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…