MZV: Unijní ministři zahraničí schválili další sankce proti Íránu i pomoc Ukrajině

26.01.2023 10:06 | Tisková zpráva

Situace v Íránu, ruská agrese na Ukrajině, budoucnost Sahelu a pobřežních států západní Afriky nebo posílení dialogu mezi Evropskou unií a Palestinou a další aktuální témata. To bylo obsahem jednání unijních ministrů zahraničních věcí v Bruselu.

MZV: Unijní ministři zahraničí schválili další sankce proti Íránu i pomoc Ukrajině
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Českou delegaci na zasedání Rady pro zahraniční věci vedl šéf české diplomacie Jan Lipavský. „Írán dál podporuje agresi na Ukrajině a potlačuje svobodné a poklidné protesty v zemi, dokonce pokračuje v alarmujících popravách účastníků těchto protestů. To je pro nás nepřijatelné. Uvalení nových sankcí je to nejmenší, co můžeme v současné situaci udělat,“ řekl po jednání ministr zahraničí Jan Lipavský.

Také na lednovém zasedání unijních ministrů zahraničí byla jedním z dalších hlavních témat pomoc na Ukrajině. Ministři schválili nový balík pomoci ve výši půl miliardy euro. „Jsem přesvědčen, že musí pokračovat naše intenzivní podpora Ukrajiny, včetně dodávek těžké techniky a finanční podpory. Nezbytná je také podpora Ukrajiny ve snaze o členství v EU. S tím souvisí i to, že naše vztahy s Ruskem se nemohou vrátit k normálu, dokud nebude dohnáno k odpovědnosti. Proto podporujeme zřízení zvláštního tribunálu pro potrestání zločinu agrese,“ dodal šéf české diplomacie.

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41952 lidí

Součástí jednání byl také oběd s palestinským premiérem Muhammadem Štajjem. Cílem bylo upevnit vztahy a navázat bližší spolupráci mezi Evropskou unií a Palestinou. „Podporujeme pokračování a vlastně i restart dialogu s Palestinou, o který země jeví zájem, Česko se zapojuje v několika humanitárních a rozvojových projektech. Je ale potřeba říct, že v zemi se dlouho nekonaly svobodné a férové volby. A i to bereme v potaz,“ zhodnotil ministr Lipavský.

Tématem byla také situace v oblasti Sahelu a pobřežních států západní Afriky. Šéf české diplomacie na zasedání Rady pro zahraniční věci zdůraznil, že situace v oblasti se zhoršuje. Nejdůležitější je podle něj bojovat proti ruským dezinformačním vlivům, které v Sahelu a zemích západní Afriky působí.

Na okraj zasedání šéf české diplomacie absolvoval také několik bilaterálních schůzek. Kromě jednání se svými protějšky ze Španělska Josém Manuelem Albares Buenem, Portugalska Joao Gomesem Cravinhem, Dánska Larsem Lokke Rasmussenem a Irska Micheálem Martinem se Lipavský sešel také s rakouským ministrem Alexandrem Schallenbergem a s generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii Raffaellem Grossim, se kterými hovořil o nasazení expertů do ukrajinských jaderných elektráren.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Začalo přihlašování projektů do Burzy filantropie

10:11 Královéhradecký kraj: Začalo přihlašování projektů do Burzy filantropie

Neziskové organizace a sociální podniky v Královéhradeckém kraji mají možnost přihlásit své projekty…