Majetkový úřad uhájil 3,2 miliardy ve sporech ohledně provozování solárních elektráren

16.10.2015 12:40

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uspěl v devíti soudních sporech o náhradu škody ve věci provozování solárních elektráren. Protistrany požadovaly zaplacení více než 3,2 miliardy korun jako náhradu údajné škody za zavedení finančního odvodu podle ustanovení zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Majetkový úřad uhájil 3,2 miliardy ve sporech ohledně provozování solárních elektráren
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

„Jde o další výrazný úspěch ÚZSVM při hájení zájmů státu před soudy. Naši právní zástupci zachraňují státu miliardové částky, jen za první pololetí šlo o 13,6 miliardy,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. 

Nejvyšší částku požadovalo uskupení žalobců SOLAR-CZV, s.r.o., TOWAKI JAPAN TECHNOLOGY, s.r.o. Valašské Meziříčí, ABA Solar alfa, s.r.o., TERMOKOM CZ, s.r.o., Ing. Bohuslav Novák, Šanov, a to celkem 1,98 miliardy Kč a dále společnost PERFEKTIA, a.s. s požadavkem na peněžité plnění ve výši 1,17 miliardy Kč.
Prvoinstanční rozhodnutí padlo také ve sporech České republiky se společnostmi MZ SOLAR, s.r.o. (13,2 milionu Kč), GS 4 s.r.o. (11,3 milionu Kč), GS 55, s.r.o. (14,1 milionu Kč), NC Services, a.s. (19,9 milionu Kč), YCCU s.r.o. (5,2 milionu Kč), INTEC Green Energy s.r.o. (23,7 milionu Kč) a Fotovoltaická elektrárna Eliška - Čáslav s.r.o. (2,9 milionu Kč).

Podle investorů do solárních elektráren byl odvod údajně zaveden retroaktivně a novela zákona o podpoře výroby  elektřiny z obnovitelných zdrojů zasáhla diskriminačně do jejich práv.  Jednotliví majitelé proto podali vůči státu několik desítek žalob. Problematikou se již v jednom ze svých nálezů zabýval i Ústavní soud, který novelu za retroaktivní nepovažuje.

Pravomocně je v současnosti ukončen jeden spor, kdy soud I. i II. stupně rozhodl ve prospěch státu. Dvanáct sporů je zatím rozhodnuto na I. stupni s tím, že všechny žaloby byly zamítnuty.  U soudů I. stupně bude v příštích měsících projednávána řada dalších podobných žalob.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Komise schválila program na podporu kombinované výroby tepla a elektřiny za 75 miliard korun

7:02 ÚOHS: Komise schválila program na podporu kombinované výroby tepla a elektřiny za 75 miliard korun

Evropská komise schválila v rámci pravidel EU pro státní podporu český program na podporu výroby ele…