Masarykova univerzita: Knihovna filozofické fakulty získala ocenění architektů

03.12.2022 7:34 | Tisková zpráva

V roce, kdy si Ústřední knihovna Filozofické fakulty MU připomíná 20. výročí, získala od České komory architektů cenu za kvalitativní přínos pro společnost. Patří tak mezi deset nejkvalitnějších staveb v České republice.

Masarykova univerzita: Knihovna filozofické fakulty získala ocenění architektů
Foto: MUNI
Popisek: Masarykova univerzita - logo

Soutěžní přehlídka DESET vyzdvihuje architektonické soutěže jako transparentní způsob hledání zpracovatele projektové dokumentace s nesporným kvalitativním přínosem pro společnost. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17007 lidí
V rámci přehlídky byla posuzována díla vzešlá z architektonických soutěží v období let 1993 až 2004 a 2005 až 2015. Univerzitní knihovna uspěla v první z těchto kategorií. „Z ocenění máme velkou radost a je to pro nás určitý důkaz, že knihovna je i po dvaceti letech nadčasová. Stále působí moderně, přestože budova citlivě zapadla do historického areálu filozofické fakulty. Prostory knihovny jsou flexibilní a umožňují reagovat na aktuální potřeby čtenářů,“ uvedla vedoucí Ústřední knihovny FF MU Markéta Bočková.

Univerzitní knihovna FF MU byla prvním velkým dílem brněnských architektů a představitelů minimalismu Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. Architekti spolupracující již 26 let se letos v září stali laureáty ocenění Architekt roku 2022. „Velmi nám záleží na tom, aby si knihovna udržovala svůj nezaměnitelný styl,“ zdůraznila Bočková s tím, že větší zásahy do interiéru s architektem Kubou dodnes konzultují.

Vůči okolní městské zástavbě je knihovna navržena jako kontrastní, jednoduchý objekt, což vyjadřuje její význam pro život fakulty. Kontrasty se projevují i v materiálech interiérů: hrubou monolitickou betonovou konstrukci doplňuje kalené sklo s barevným potiskem, ocelové prvky v práškové barvě, nerezová ocel a barevné akcenty informačních prvků. Knihovna je mimořádná velikostí volného výběru, který je rozčleněný do čtyř pater. Maximální kapacita knihovny je 130 tisíc knih, aktuálně se v budově nachází 84 600 svazků.

Podle hodnocení poroty České komory architektů vyřešil soutěžní návrh Kuby a Pilaře dva letité problémy filozofické fakulty: neutěšený stav veřejného prostranství univerzitního areálu a nevyhovující prostory staré knihovny. „Vnější charakter budovy definuje zejména struktura fasády. Obvodový plášť byl pojednán ze skladby subtilních vertikál z dubových lamel, o nichž architekti hovoří jako o draperii. Pokud bychom přistoupili na autorskou metaforu draperie, je potřeba zdůraznit, že se jedná o velmi zklidněnou textilii, která je rytmizovaná v pravidelných intervalech lamel. Přeneseně je proto možné ji chápat jako řádně vyrovnané svazky knih v otevřených policích,“ shodla se porota, v níž zasedá například architekt Osamu Okamura, historička architektury Vendula Hnídková či historikové umění Rostislav Koryčánek a Rostislav Švácha.

Ve spojitosti s rytmizací porota hovoří také o interiéru. „Police s vystavenými publikacemi uvnitř knihovny tvoří pravidelný rytmus otevřených prostranství čítáren. Avšak za samotný protipól knihovny lze považovat především organické formy parkových úprav v jejím předpolí, kde architekti Kuba a Pilař opustili svůj ortogonální rukopis ve prospěch přírodních elementů.“

K oceněním, která knihovna od svého otevření v roce 2002 získala, patří například Grand Prix Obce architektů 2002, Interiér roku 2002, cena Unie výtvarných umělců 2002, cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a další.

V budoucnu budou na knihovnu instalovány solární panely, v plánu je po dvou desetiletích také rekonstrukce sociálního zařízení a výměna žárovek a zářivek. „Rozhodli jsme se jít cestou ekologického tématu udržitelnosti a vyměnit úsporné žárovky za LED žárovky bez nutnosti měnit celá tělesa. LED žárovky proti současným 18 nebo 26 W spotřebují pouze třetinu energie, tedy 6 nebo 8,5 W. Z hlediska umístění se jedná o studovny, schodiště a část skladovacích prostor ústřední knihovny v provozní budově, výměna se dotkne téměř 1200 světelných zdrojů,“ upřesnil zástupce vedoucí knihovny Martin Kunc.

Úsporně funguje například i Tiché kafe, kde si studenti mohou ohřát své jídlo, a tím eliminovat spotřebu plastů. Již od svého otevření knihovna nevyužívá klimatizaci a teplota i světlo uvnitř budovy jsou regulovány pomocí dřevěných lamel porostlých přísavníkem. V listopadu 2022 se knihovna dočkala také výměny střešního skla – nové trojsklo rovněž výrazně napomáhá tepelným úsporám.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky jmenoval členy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí

8:40 Hrad: Prezident republiky jmenoval členy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval v pátek dne 27. ledna 2023, s účinností od 1. února 2023, M…