Městská nemocnice Ostrava má unikátní přístroj

28.05.2018 18:43

Neurochirurgické oddělení Městské nemocnice Ostrava začalo používat nový přístroj Zeiss Kinevo 900 – robotický vizualizační systém, který nahrazuje současný operační mikroskop. Jedná se o v současnosti nejmodernější vizualizační systém na trhu používaný při neurochirurgických operacích, první přístroj tohoto druhu v České republice.

Městská nemocnice Ostrava má unikátní přístroj
Foto: ostrava.cz
Popisek: Městská nemocnice Ostrava
reklama

„Nový přístroj ulehčí práci operatérovi, zákrok je bezpečnější i pro pacienta a minimalizovány jsou také pooperační komplikace. Robotický asistent umožní preciznější zaostření na operované části těla, ke kterým je omezen přístup,“ řekl ředitel MNO Petr Uhlig.

Hlavními přednostmi přístroje je robotické řízení stativu, ramen a optiky mikroskopu v šesti osách, které umožňuje operatérovi lepší přehlednost operačního pole a stabilitu při výkonu. Obsahuje unikátní sondu QEVO, pomocí které je možné ozřejmit struktury i „za rohem“, což současný mikroskop neumožňoval. Samozřejmostí je kontrastní zobrazení cév mozku, tzv. videoangiografie a kontrastní zobrazení některých nádorů mozku (fluorescence) i ještě dokonalejší propojení mikroskopu se systémem pro snadnou orientaci v hloubkových strukturách mozku (neuronavigací). Jeho pořizovací hodnota je 12,35 milionu korun. Přístroj umožňuje ještě preciznější zobrazení drobných struktur mozku, míchy, mozkových cév, nervů a tím zlepšuje a zpřesňuje práci s těmito strukturami.

„Přesně podle našeho plánu pokračujeme v modernizaci nemocnice. To se týká nejen rekonstrukce budov a nové výstavby, ale také obměny vybavení jednotlivých oddělení. Nákup přístroje, který jinde v České republice zatím k dispozici nemají, jen potvrzuje, že to s modernizací myslíme opravdu vážně. V současné době máme ve speciálně zřízeném fondu pro rozvoj nemocnice několik stovek milionů korun. Je jisté, že další obměna přístrojového vybavení v nemocnici nás čeká i v dalších měsících,“ dodal náměstek primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek.

Ve fondu pro rozvoj nemocnice je aktuálně téměř 471 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP se rozloučí s tramvajemi T6A5, do pravidelného provozu vyjedou naposledy tuto sobotu

21:20 DPP se rozloučí s tramvajemi T6A5, do pravidelného provozu vyjedou naposledy tuto sobotu

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se tuto sobotu 19. června 2021 rozloučí s tramvajemi T6A5, které …