Ministerstvo dopravy: Letní, nebo standardní čas? Proběhla diskuze ke zrušení střídání času

25.10.2019 7:34 | Zprávy

Dopadům zrušení střídání času a zavedení jednotného evropského času se věnovali odborníci z různých oblastí života při dnešním workshopu na půdě Ministerstva dopravy. Vyzdvihli význam férové celospolečenské diskuse o příklonu k letnímu, nebo standardnímu (tzv. zimnímu) času a vyzvali k hledání co nejlepšího řešení.

Ministerstvo dopravy: Letní, nebo standardní čas? Proběhla diskuze ke zrušení střídání času
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

O rozhodnutí členských států EU mj. debatovali Petra Holubičková z Ministerstva dopravy, fyzioložka Alena Sumová, ekonom Lukáš Kovanda a sociolog Jan Burianec.

„Z ekonomického hlediska je jasně patrné, že střídání času je nevýhodné a nemá takový přínos, jaký mohlo mít před desítkami let. Spousta studií od 70. let 20. století ukazují, že střídání času zvyšuje spotřebu elektrické energie. Takže argument úspor energií, kterým se zavedení střídání času obhajovalo v Československu, už dnes neplatí,“ zdůraznil hlavní ekonom společnosti CZECH FUND Lukáš Kovanda. „Dnes je v České republice úspora 0,06% elektrické energie. Vyjádřeno v penězích, toto číslo představuje úsporu 50 milionů korun, což je pouze jedna tisícina tuzemského HDP,“ doplnil.

Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR se zase zaměřila na zrušení střídání času z pohledu biorytmu člověka. „Ponechání trvalého standardního (zimního) času poskytne lepší seřízení našeho časového biorytmu s denní dobou a z neurologického hlediska má pozitivní dopad na zdraví člověka. Alternativou k zavedení jednotného času je posunutí střídání letního času, protože současný letní čas trvá od března do října a to není léto,“ řekla zástupkyně akademické sféry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.