Ministerstvo financí: Čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu České republiky - 1. pololetí 2018

20. 7. 2018 18:59

Ministerstvo financí v průběhu druhého čtvrtletí roku 2018 z velké části předfinancovalo splátku Dluhopisu České republiky, 2003 - 2018, 4,60 % v celkové jmenovité hodnotě 74,4 mld. Kč.

Ministerstvo financí: Čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu České republiky - 1. pololetí 2018
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Vysoká kupónová sazba tohoto státního dluhopisu tak každoročně zatěžovala státní rozpočet výdajem ve výši 3,4 mld. Kč. Ministerstvo efektivně plánovanou emisní činností střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v druhém čtvrtletí tak získalo téměř 90 % peněžních prostředků potřebných na tuto splátku, a to za průměrný výnos cca 1,95 % p. a. Tento úrokový diferenciál tak představuje každoroční úsporu ve státním rozpočtu počínaje rokem 2019 ve výši přibližně 2,2 mld. Kč

Dále Ministerstvo v průběhu prvního pololetí roku 2018 využívalo příznivých podmínek na peněžním trhu, kdy výnosy státních dluhopisů na nejkratším konci výnosové křivky se nacházely níže než stanovená základní měnověpolitická úroková sazba České národní banky a prodalo státní pokladniční poukázky v celkové jmenovité hodnotě 174,5 mld. Kč. Přijaté peněžní prostředky z těchto operací pak následně investovalo v rámci korunových repo a depo operací s pozitivním dopadem na státní rozpočet. Dodatečné čisté příjmy z těchto operací činily 109,4 mil. Kč v akruálním vyjádření.

Výše státního dluhu na konci prvního pololetí je meziročně nižší o 75,3 mld. Kč. Pohyb nominální výše státního dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je zcela běžný jev způsobený například nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů oproti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku a nijak nevypovídá o trendu zadlužování země.

Ministerstvo financí průběžně reaguje na situaci na finančních trzích a společně s efektivním řízením státního dluhu a disponibilní likvidity státní poklady celková míra zadlužení dlouhodobě klesá, pokles dluhu v poměru k HDP očekává Ministerstvo financí i letos.

Čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu České republiky - 1. pololetí 2018 ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Podvod za jeden a půl miliardy korun

14:57 Policie ČR: Podvod za jeden a půl miliardy korun

Kriminalisté sekce finanční kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminá…