Ministerstvo financí: Novela rozpočtových pravidel vyhlášena ve Sbírce zákonů

08.11.2017 14:12

S jasnými pravidly pro poskytování a čerpání dotací ze státního rozpočtu přichází novela zákona o rozpočtových pravidlech, která byla v úterý 7. listopadu 2017 vyhlášena ve Sbírce zákonů. Novela upravuje vztah procesu poskytování dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu ke správnímu řádu. Zákon nabude účinnosti dnem 1. ledna 2018.

Ministerstvo financí: Novela rozpočtových pravidel vyhlášena ve Sbírce zákonů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí
reklama

Vypracováním této novely Ministerstvo financí reagovalo ‎primárně na požadavky ze strany Ministerstva pro místní rozvoj a řídicích orgánů operačních programů, kterými byla absence takových pravidel identifikována jako jedno z hlavních právních rizik pro hladkou implementaci v oblasti Evropských strukturálních a investičních fondů s odkazem na rozsudek Nejvyššího správního soudu č. j. 9 Ads 83/2014-46, který se zabýval vztahem mezi správním řádem a rozpočtovými pravidly ve věci úpravy procesu poskytování dotací. Poskytování dotací a návratných finančních výpomocí je nad veškerou pochybnost výkonem veřejné moci, a proto je tato činnost podřízena správnímu řádu. A to i přesto, že rozpočtová pravidla doposud obsahují úpravu, která vylučuje použití správního řádu i soudní přezkum.

Podle nové právní úpravy se na proces poskytování dotací a návratných finančních výpomocí použije správní řád s tím, že některé otázky jsou upraveny odlišně (například účastenství) a použití některých ustanovení správního řádu je vyloučeno. Proces poskytování je koncipován jako jednostupňový (nebude možné odvolání ani rozklad), vyloučena je také obnova řízení a omezeno je rovněž použití přezkumného řízení.

V případě zachování dosavadní úpravy by hrozilo, že by neúspěšní žadatelé mohli podávat žaloby k soudu a na základě soudních rozhodnutí by vzrostl tlak na používání správního řádu v oblasti dotací v jeho plném rozsahu. „To by znamenalo, že by se na tento proces mimo jiné vztahovaly všechny opravné prostředky upravené ve správním řádu  - odvolání, rozklad, obnova řízení a přezkumné řízení. Tím by se zvýšila administrativní náročnost celého procesu a mohlo by to dokonce vést až ke kolapsu poskytování dotací, včetně dotací spolufinancovaných z rozpočtu Evropské unie,“ vysvětluje náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek.

Díky novému zákonu bude také napříště umožněno doručovat písemnosti ohledně dotací spolufinancovaných z rozpočtu Evropské unie prostřednictvím systému MS 2014+. Při projednávání v Poslanecké sněmovně pak byla novela doplněna o pozměňovací návrh, kterým se upravuje postup při zamítnutí žádosti o poskytnutí prostředků ze Státního fondu životního prostředí. V tomto případě se mají přiměřeně využít nová ustanovení rozpočtových pravidel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: I v době pandemie prokázala ČOI diskriminaci spotřebitele

7:34 Česká obchodní inspekce: I v době pandemie prokázala ČOI diskriminaci spotřebitele

Česká obchodní inspekce v 1. čtvrtletí 2021 kontrolovala, zda nedochází ze strany obchodníků k někte…