Ministerstvo financí: Úroveň finanční gramotnosti Čechů se mírně zvýšila

27.06.2020 19:27 | Zprávy

Ministerstvo financí provedlo měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace. Sběr dat probíhal v lednu 2020 na reprezentativním vzorku 1003 lidí v celé České republice. Výzkum navazuje na předchozí šetření v letech 2010 a 2015 a byl realizován i v dalších zemích světa.

Ministerstvo financí: Úroveň finanční gramotnosti Čechů se mírně zvýšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Výsledky měření OECD ukazují, že úroveň finanční gramotnosti Čechů odpovídá průměru testovaných zemí. Společně s Rakušany patříme mezi národy nejvíce si spořící na budoucí spotřebu, naopak máme poměrně silnou averzi k půjčování peněz a méně často si sestavujeme finanční plány.

Ve čtvrtek MF také spustilo očekávaný Národní registr pro finanční vzdělávání (ZDE), obsahující prvních 20 schválených projektů. Měření finanční gramotnosti a registr projektů jsou součástí Národní strategie finančního vzdělávání 2.0, ve které se MF nově zaměřuje i na ohrožené skupiny dospělých, jako jsou senioři, lidé v hmotné nouzi a nezaměstnaní.

Úroveň finanční gramotnosti se mírně zvyšuje
Narostla zejména míra ekonomické zodpovědnosti občanů, kterou mají vyšší dvě třetiny dotázaných, zatímco úroveň finančních znalostí spíše stagnuje. Vyšší finanční znalosti vykázala jen necelá polovina Čechů (48 %). Finanční gramotnost jako výsledek finančních znalostí a ekonomického odpovědnosti pak dle očekávání narůstá s dosaženým vzděláním a s vyššími příjmy.
„Pozitivním zjištěním je 44 % Čechů, kteří v obou kategoriích vykazují vyšší úroveň a jsou tak bezproblémovou skupinou. Čtvrtina občanů (26 %) bohužel v obou kategoriích finanční gramotnosti významně zaostává a patří mezi ekonomicky nejvíce ohroženou část populace,“ komentuje výsledky měření Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro mezinárodní vztahy a finanční regulaci. "Rovná čtvrtina dotázaných pak vykázala vyšší ekonomickou zodpovědnost, ale nízké finanční znalosti. Právě ti jsou pro nás klíčovou cílovou skupinou z pohledu finančního vzdělávání,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

7:27 SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

Od čtvrtka 25. června 2026 od 10 hodin se otevře příjem žádostí o finanční podporu z programu Nová z…