Ministerstvo kultury: Návrh památkového zákona podporují společným stanoviskem Klub Za starou Prahu a Uměleckohistorická společnost

22.05.2016 13:42

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v současné době projednává návrh zákona o ochraně památkového fondu, který má nahradit dosud platné znění z r. 1987.

Ministerstvo kultury: Návrh památkového zákona podporují společným stanoviskem Klub Za starou Prahu a Uměleckohistorická společnost
Foto: MK ČR
Popisek: Ministerstvo kultury ČR, logo.

V rámci diskuse zazněly v PS ČR kritické výtky k  návrhu zákona jak ze strany poslanců, tak i ze strany odborné veřejnosti. Na tyto výtky reagovali představitelé odborných občanských  institucí, které se problematice památkové péče věnují řadu let. Ve svém stanovisku  naopak zdůrazňují transparentnost návrhu nového zákona, která je založena na názorech a připomínkách téměř všech odborných, profesních i občanských institucí. Odmítnutí tohoto návrhu zákona pak považují za nebezpečné, účelové a zavádějící. Ministerstvo kultury vítá toto podpůrné odborné stanovisko.

„Příprava nového památkového zákona trvá již čtvrt století. Během uplynulých let postupně vzniklo několik věcných návrhů, které svým koncepčním východiskem bohužel většinou velmi výrazně oslabovaly odbornost a zejména účinnost rozhodování o jednotlivých památkách i kulturním dědictví jako celku. Současný předložený návrh zákona je první, který byl zpracováván transparentně a za účasti zástupců téměř všech odborných, profesních i občanských institucí, které mohly během zpracování věcného záměru vznášet své obecné i konkrétní připomínky,“ uvádějí ve svém společném stanovisku odborníci.

Prezentované radikální odmítnutí návrhu zákona, doprovázené navíc návrhy na výrazné oslabení odborné památkové péče, považují za velmi nebezpečné, účelové a zavádějící. „Jsme přesvědčeni, že autorům předpisu se podařilo zcela aktuálním způsobem vyjádřit význam i roli ochrany památek, její vyváženosti a odbornosti. Návrh, vznikající transparentně a za účasti naprosté většiny organizací, věnujících se ochraně památek, považujeme za kvalitní a jeho schválení podporujeme,“ uvádí se dále ve stanovisku.

Celé znění stanoviska KZSP a UHS .pdf

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Labe: Cvičná stavba mobilních protipovodňových zábran v Děčíně

10:57 Povodí Labe: Cvičná stavba mobilních protipovodňových zábran v Děčíně

V sobotu 19. října 2019 se uskutečnila v Děčíně částečná cvičná stavba mobilních protipovodňových zá…