Ministerstvo obrany: Armáda, politici i veřejnost si na pražském Vítkově připomněli Den vítězství

08.05.2019 22:45

Ve středu 8. května u příležitosti 74. výročí ukončení 2. světové války se v areálu Národního památku uskutečnil pietní akt k uctění památky padlých hrdinů, kteří položili život za naši vlast.

Ministerstvo obrany: Armáda, politici i veřejnost si na pražském Vítkově připomněli Den vítězství
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Oslav se zúčastnili prezident republiky a velitel ozbrojených sil Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu armádní generál Aleš Opata, nejvyšší představitelé státu, váleční veteráni i veřejnost.

Oslava Dne vítězství není jen oslavou konce nejhorší světové války v dějinách, ale také oslavou pádu režimu, jehož programovou náplní byla genocida a likvidace celých národů a humanity.

Československo bylo první obětí

Jednou z prvních obětí se přitom stalo právě tehdejší Československo. V březnu jsme si připomněli 80. výročí od zahájení německé okupace a vyhlášení protektorátu nad naším územím. Na obnovení národní suverenity jsme poté museli čekat dlouhých šest let. Teprve bezpodmínečná kapitulace německých vojsk a osvobození Prahy znamenaly definitivní konec nacistické nadvlády.

„Tisíce občanů se vydávaly na nebezpečnou cestu přes hranice, aby se mohly postavit německým vojskům přímo na válečné frontě,“ řekl na Vítkově ministr obrany Lubomír Metnar a dodal, že v duchu legionářských tradic dobrovolně vstupovali do československých, případně spojeneckých vojsk v Polsku, Francii, na Blízkém východě, ve Velké Británii či v Sovětském svazu. „Hrdiny letecké bitvy o Británii a bojů u Tobruku, Sokolova, Jasla, Dankerque či na Dukle si připomínáme jako vlastence, díky kterým jsme si vydobyli právo na znovuobnovení samostatnosti,“ konstatoval ministr obrany

Odkaz druhoválečných hrdinů je motivací pro naši současnou armádu

Místa bojů československých jednotek nebo jména významných osobností druhého odboje jsou dnes součástí názvů našich jednotek.

„Historický odkaz druhoválečných hrdinů je silnou motivací pro naši současnou armádu,“ upozornil ministr obrany Lubomír Metnar a zdůraznil, že stejně jako oni i současní vojáci prokazují občanům a našim spojencům svoji odhodlanost, vysokou míru profesionality a vlastenectví. I oni jsou odhodláni přinést oběť nejvyšší – svůj život.

Dnešní hrozby jsou odlišné od těch, kterým svět čelil ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století. Naše členství v Severoatlantické alianci nám však dává garance, že uhájíme nezávislost a hodnoty, za které položily život miliony vojáků na západní a východní frontě 2. světové války.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav:  Model relikviáře sv. Maura v mezinárodní soutěži vězeňského umění v Polsku

22:38 Národní památkový ústav: Model relikviáře sv. Maura v mezinárodní soutěži vězeňského umění v Polsku

Haptický model relikviáře sv. Maura v měřítku 1:1 se účastní v rámci připomenutí desetiletého úspěšn…