Ministerstvo obrany: Vláda schválila návrh dohody s USA o spolupráci v oblasti obrany

27.04.2023 13:21 | Tisková zpráva

Vláda České republiky schválila návrh na sjednání Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany. Jde o vyvrcholení ročního intenzivního vyjednávání se Spojenými státy, které bylo vedeno ministerstvy obrany a zahraničních věcí ve spolupráci s mnoha dalšími ministerstvy a úřady.

Ministerstvo obrany: Vláda schválila návrh dohody s USA o spolupráci v oblasti obrany
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Sjednání Dohody je krokem k posílení obranné spolupráce se Spojenými státy a tím i k posílení naší obranyschopnosti v době, kdy nedaleko našich hranic probíhá brutální ruská vojenská agrese a obecně se výrazně zhoršuje globální bezpečnostní prostředí.

Spojené státy patří k našim klíčovým spojencům v oblasti ekonomické, bezpečnostní i v oblasti vědy a výzkumu. Jsou také naším nejvýznamnějším spojencem v oblasti obrany. Posilování transatlantické vazby je proto v bytostném zájmu ČR,“ uvedla po schválení Dohody ministryně obrany Jana Černochová.

Anketa

Jste rádi, že EU rozšiřuje emisní povolenky i na dopravu a bydlení?

1%
98%
hlasovalo: 28090 lidí

Uzavření Dohody umožní prohloubení spolupráce mezi českými a americkými ozbrojenými silami, zejména v souvislosti se zajišťováním obrany východního křídla NATO, logistickou podporou spojeneckých vojenských aktivit, posilováním obranné infrastruktury, zvyšováním interoperability našich ozbrojených sil, vojenským vzděláváním a společným výcvikem a cvičeními. Smyslem dohody je upravit právní postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle Ústavy ČR schválila vláda či parlament. Samotná Dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje. Dohoda také říká, že jakékoli aktivity amerických ozbrojených sil na území České republiky budou vždy realizovány na základě domluvy mezi Českou republikou a Spojenými státy a budou muset být českou stranou nejprve schváleny.

ČR je jediným členským státem NATO ve střední a východní Evropě, který dosud bilaterální dohodu o obranné spolupráci s USA nemá. Podobnou smlouvu mají Spojené státy uzavřenu s 24 členskými zeměmi NATO (z celkových nyní již 30 bez USA). Jsou mezi nimi i Polsko, Slovensko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko a Bulharsko.

Česká republika i Spojené státy mají záměr podepsat Dohodu v nejbližší době. Po podpisu bude Dohoda předložena oběma komorám Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací a následně k ratifikaci prezidentu republiky.

Nejčastější otázky a odpovědi ZDE
podcast - DCA – otevřeně o česko-americké spolupráci ZDE

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jaký posun máte na mysli?

ODS jasně tvrdí, že přijetí eura není na pořadu dne, a že vznikne nějaké stanovisko, které je nezávazné přeci nic neznamená – tvrdí to i zástupci ODS. Není to spíš tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá? A proč se tak moc bráníte referendu o euru? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Senioři v Českém Těšíně mají místo čekárny útulnou klubovnu

16:03 Nadace ČEZ: Senioři v Českém Těšíně mají místo čekárny útulnou klubovnu

Senioři v Českém Těšíně mají o důvod víc k radosti. Atmosféra místnosti, kde dříve klienti českotěší…