Ministerstvo obrany: Vláda schválila vyslání vojáků do Mali, Nigeru a Čadu

28.01.2020 19:35

Vláda České republiky schválila návrh na působení sil a prostředků resortu obrany v rámci boje proti terorismu v Mali, Nigeru a Čadu a to v souladu s čl. 43 odst. 3 písm. a) Ústavy ČR.

Ministerstvo obrany: Vláda schválila vyslání vojáků do Mali, Nigeru a Čadu
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

„Návrh bude nyní předložen Parlamentu České republiky. Pokud dojde k jeho schválení, získáme tím mandát na zapojení do operace Barkhane v maximálním počtu 60 osob s platností do 31. prosince 2022,“ popsal ministr obrany Lubomír Metnar následné kroky.

Hlavním záměrem rozšíření operace Barkhane je vytvořit úkolové uskupení evropských zemí pod názvem Takuba, které nahradí v regionu francouzské síly a bude pokračovat v asistenci a poradenství partnerským malijským jednotkám a doprovázet je do bojových operací. Francie tuto operaci zahájila v srpnu 2014 a v loňském roce pozvala evropské země, aby se do ní zapojily. Její prioritou nyní je přesunout úsilí do jiných částí Mali s cílem eliminovat ozbrojené aktivity teroristických a protivládních sil v novém operačním prostoru.

„Předsunutý tým by měl v místě budoucího působení zahájit svou činnost v polovině tohoto roku. Hlavní část operace trvající 12 měsíců je plánována předběžně od srpna nebo září 2020,“ sdělil k operaci náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata.

Z geografického hlediska by bylo hlavním operačním prostorem našich vojáků území Mali. K působení na území Nigeru by došlo pouze v souvislosti s logistickými transporty a přeshraničními operacemi v rámci případného pronásledování teroristických skupin. V Čadu pak sídlí velitelství operace Barkhane, kde bychom obsadili jednotlivci některá místa.

„Vysláním sil a prostředků do Mali, Nigeru a Čadu Česká republika potvrzuje pozici země, která hodlá bojovat se všemi formami terorismu, čímž naplňuje jeden z bodů Programového prohlášení vlády,“ uzavřel ministr Metnar.

Celá operace bude realizována na základě oficiálního souhlasu dotčených států garantujícího právní postavení vysílaných vojáků a po schválení oběma komorami Parlamentu ČR. Náklady na celou dobu mise se odhadují minimálně na 598 mil. Kč. Finanční prostředky budou čerpány z rozpočtu Ministerstva obrany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kandidátní listiny v Jihomoravském kraji podalo 21 politických subjektů

18:39 Kandidátní listiny v Jihomoravském kraji podalo 21 politických subjektů

V Jihomoravském kraji do dnešní čtvrté hodiny odpolední (3. srpna 2021 16:00), což byl nejzazší ter…