Ministerstvo pro místní rozvoj: Pohřeb mimo rakev bude i nadále zakázán

04.04.2016 18:36

Ministerstvo pro místní rozvoj upozorňuje, že informace některých médií o uvažovaných změnách v různých typech pohřbívání (např. mimo rakev) v připravované novele zákona o pohřebnictví, se nezakládají na pravdě.

Ministerstvo pro místní rozvoj: Pohřeb mimo rakev bude i nadále zakázán
Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj.

Nic takového se v žádném případě netýká 6 000 veřejných hřbitovů v ČR. V žádném z těchto veřejných pohřebišť, které lidé znají a kam chodí, se nebude pohřbívat podle jiných, než zavedených tradic, protože by to byl přestupek. U soukromých pohřebišť tomu ale samozřejmě může být jinak, i zde ale podmínky pohřebiště schvaluje příslušný krajský úřad.

Zákon o pohřebnictví není jen o technických parametrech pohřbívání. Proto jeho navrhovaná důvodová zpráva hodnotí jiné typy pohřbívání, pokud nejsou v rozporu např. s hygienickými normami, v případě neveřejných pohřebišť, jako slučitelné s dobrými mravy. Rituály pohřebnictví se vyvíjejí, například pohřeb žehem povolila plně Římskokatolická církev až v roce 1969.

Ztráta blízké osoby patří k velkým životním tragédiím a my všichni bychom měli být maximálně vstřícní k soukromým rituálům těch, kdo prožili tragickou ztrátu a vyrovnávají se s ní podle svého charakteru, kultury či náboženských rituálů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas spouští speciální rádio s názvem Pocta Miroslavu Zikmundovi

14:27 Český rozhlas spouští speciální rádio s názvem Pocta Miroslavu Zikmundovi

Tematický stream Českého rozhlasu nabízí v souvislosti s úmrtím cestovatele Miroslava Zikmunda desít…