Ministerstvo vnitra: Čeští vojáci jsou zařazeni pro rok 2020 do nejvyšší pohotovosti v rámci NATO

04.01.2020 16:05 | Zprávy

Do Sil velmi rychlé reakce NATO je pro období let 2019 - 2021 zařazena tisícovka českých vojáků z úkolového uskupení Armády ČR, které vzniklo na bázi hranického 71. mechanizovaného praporu.

Ministerstvo vnitra: Čeští vojáci jsou zařazeni pro rok 2020 do nejvyšší pohotovosti v rámci NATO
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Od počátku roku 2020 jsou v nejvyšší pohotovosti v rámci NATO. Čeští vojáci jsou společně s prapory Polska, Španělska a Velké Británie součástí mezinárodní brigády, do níž patří přibližně 5000 vojáků.

České úkolové uskupení zahrnuje tisíc vojáků a tvoří ho manévrové jednotky hranického 71. mechanizovaného praporu a další specialisté z celkem šestnácti útvarů Armády ČR. Uskupení je posíleno i o rumunskou rotu. Po celý rok 2020 budou čeští vojáci zařazeni do nejvyšší pohotovosti v rámci NATO (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force). V tomto roce tak musí být schopni během pouhých pěti dnů zareagovat na hrozby pro členské země Aliance. V současné době není v aliančních silách jednotka, která by byla akceschopnější.

„Nezbytným předpokladem zařazení do těchto jednotek bylo dosažení vycvičenosti na stupni prapor. Intenzivní příprava proto začala již v roce 2018,“ přiblížil velitel úkolového uskupení podplukovník Petr Blecha.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Proč vás, potažmo nás má v Bruselu zastupovat nějaký Slovák?

To to pěkně začíná. Proč jste si toho na sebe nabral tolik, když to evidentně nezvládáte? A kdy už to rozseknete s tím Turkem? Nebylo by nejjednodušší, kdybyste místo něj nominovali prostě někoho jiného?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum Praha se připojuje k Noci betlémů

22:08 Národní zemědělské muzeum Praha se připojuje k Noci betlémů

Papírové betlémy Trnky, Lady nebo Šlitra k vidění po setmění. Noci betlémů upozorňuje na výjimečnou …