Ministerstvo vnitra: OECD představila Přehled o stavu veřejné správy v ČR

01.04.2023 20:08 | Tisková zpráva

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zpracovala pro Českou republiku historicky první přehled o veřejné správě. Analýza obsahuje řadu doporučení pro zefektivnění fungování veřejné správy. Přehled je úzce provázán s Koncepcí rozvoje veřejné správy do roku 2030. To potvrzuje, že se česká veřejná správa ubírá správným směrem.

Ministerstvo vnitra: OECD představila Přehled o stavu veřejné správy v ČR
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Přehled o stavu veřejné správy v ČR představil ve čtvrtek 30. března 2023 v Praze generální tajemník OECD Mathias Corman. Uvedený materiál popisuje hlavní problémy a výzvy, se kterými se česká veřejná správa aktuálně potýká, a dává doporučení, jak se s těmito výzvami co nejlépe vypořádat. Mimo jiné obsahuje i témata, která jsou velmi úzce provázaná s naší Koncepcí rozvoje veřejné správy do roku 2030. Ministerstvo vnitra na řadě opatření uvedených v přehledu OECD již intenzivně pracuje, nicméně navrhovaná doporučení využije k ještě lepšímu fungování veřejné správy.

Přehled je jedinečný i tím, že České republice přináší mezinárodní a objektivní pohled na veřejnou správu. „Věříme, že nám pomůže rozvíjet naši veřejnou správu tak, aby odpovídala moderním světovým trendům a abychom byli schopni reagovat na nové a komplexní výzvy a poskytovali našim občanům kvalitní služby,“ uvedl vrchní ředitel sekce pro veřejnou správu a eGovernment David Sláma.

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 25921 lidí

Přehled o stavu veřejné správy v ČR

Přehled se věnuje řadě témat. Jedna z kapitol se zaměřuje na téma posílení občanské participace, další se soustředí na strategické řízení a roli centra vládnutí zejména ve vztahu k současným komplexním výzvám, jako je digitální nebo zelená tranzice. Třetí kapitola zkoumá využívání dat a evidence-informed přístupu při tvorbě politik a rozhodování, čtvrtá kapitola zjišťuje možnosti zefektivnění poskytování služeb veřejné správy v území a pátá kapitola se zabývá oblastí digitalizace. V šesté kapitole věnované řízení lidských zdrojů ve státní a veřejné správě OECD cílí na dvě hlavní oblasti, a to na budování značky, oslovování a nábor zaměstnanců/úředníků a na zajištění funkčního a efektivního systému vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů. Součástí přehledu je i případová studie, která zkoumá reakci české veřejné správy na pandemii onemocnění covid-19.

Přehled OECD byl vytvořen v rámci projektu, který je financován z Fondů EHP 2014–2021, z programu Řádná správa věcí veřejných.

Podrobnější informace najdete v Přehledu OECD o stavu veřejné správy v ČR a PGR Brožuře s hlavními závěry a doporučeními ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

22:02 Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (N…