Ministerstvo zahraničí: Černínský palác hostil Globální fórum o etice umělé inteligence

14.12.2022 14:21 | Tisková zpráva

První Globální fórum o etice umělé inteligence během předsednictví a pod záštitou UNESCO se konalo v úterý 13. prosince 2022 v Černínském paláci. Uspořádání akce je významným milníkem v budování silné mezinárodní koalice směřující k zajištění etického rozvoje a používání umělé inteligence po celém světě.

Ministerstvo zahraničí: Černínský palác hostil Globální fórum o etice umělé inteligence
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Program fóra zahrnoval dvě ministerská zasedání a také sérii odborných kulatých stolů, jejichž cílem bylo prodiskutovat problematiku umělé inteligence z různých úhlů, jako je například řešení genderových předsudků, zajištění transparentnosti a nediskriminace, podpora ochrany životního prostředí a zapojení soukromého sektoru. Na fóru se sešli ministři a zástupci z institucí EU a dalších regionů světa, stejně jako přední odborníci v oblasti etiky umělé inteligence.

„Vítám doporučení UNESCO o etice umělé inteligence. Považuji ho za účinný nástroj, který se snaží regulovat používání AI etickým způsobem,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský při zahájení Fóra.

„Uspořádání prvního Globálního fóra o etice umělé inteligence v Praze, v rámci českého předsednictví v Radě EU, představuje významný milník, který představuje skutečné sbližování snah UNESCO a Evropské unie vybudovat silné institucionální a regulační rámce po celém světě, které by zajistily etické a inkluzivní technologické změny,“ uvedla Gabriela Ramos, náměstkyně generální ředitelky UNESCO pro sociální a humanitní vědy.

„Jsem rád, že Česko pokračuje v prosazování přístupu k digitálním technologiím, který se zaměřuje na člověka. Ambicí Doporučení UNESCO je chránit lidská práva a lidskou důstojnost a jejich implementace by měla být jakýmsi naším etickým kompasem, který nám umožní vybudovat silný respekt k právnímu státu v digitálním světě,“ řekl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Dále pak náměstek ministra pro evropské záležitosti Marek Havrda ve svém příspěvku mimo jiné uvedl, že „umělá inteligence má obrovský potenciál pro rozvoj našich společností a řešení celosvětových výzev jako je klimatická změna. Musíme však být schopni zajistit, že je využívána v souladu s všeobecnými etickými standardy. Dnešní první globální fórum umožnilo sdílení konkrétních postupů mezi ministry a experty z několika kontinentů. Je tak důležitým krokem na cestě k důvěryhodné a etické umělé inteligenci."

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

22:28 HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

Ve dnech 25.7 a 26. 7. se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Saska a Bavors…