Ministerstvo zahraničí: Česká republika prohlubuje obchodní a politické vztahy s Egyptem

28.09.2021 12:11 | Tisková zpráva

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa navštívil ve dnech 26. – 27. září 2021 Egypt, aby navázal na nedávnou úspěšnou cestu ministra Kulhánka do Káhiry. S egyptským náměstkem ministra zahraničí Badrem Abdelattym projednal bilaterální vztahy, regionální blízkovýchodní témata, česko-egyptskou obchodní spolupráci i vztahy Egypta s EU a Visegrádskou skupinou.

Ministerstvo zahraničí: Česká republika prohlubuje obchodní a politické vztahy s Egyptem
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Setkal se dále s náměstkem ministra pro zbrojní výrobu a ředitelem akviziční agentury egyptských ozbrojených sil, kde podpořil probíhající projekty českých firem v oblasti obranného průmyslu a vodohospodářství. Na závěr své cesty náměstek Tlapa navštívil průmyslový komplex v Helwanu, kde se dokončuje rozsáhlý projekt realizovaný českým dodavatelem.

Egypt patří dlouhodobě mezi hlavní české obchodní i politické partnery na Blízkém východě, objem vzájemného obchodu dosahuje 400 mil. USD ročně a dlouhodobě roste. ČR se účastní mezinárodní mise MFO na Sinaji a díky stabilizační a aktivní mediační roli v regionu představuje Egypt významného partnera české diplomacie. Země se také úspěšně vyrovnala s dopady epidemie COVID-19, jako jedna z mála na Blízkém východě si udržela trvalý hospodářský růst.

Náměstek Tlapa spolu se svým protějškem pro evropské záležitosti Abdelattym jednali o bilaterální politické a obchodní spolupráci, situaci v Sýrii, Libyi, vývoji v blízkovýchodním mírovém procesu i okolních afrických státech. Zaměřili se také na vztahy Egypta s EU, dynamicky se rozvíjející spolupráci se státy V4 a oblast lidských práv. Martin Tlapa ocenil egyptský přístup k migraci postavený na integraci a důsledné ochraně pobřežní hranice a dále přijetí nové egyptské národní lidskoprávní strategie, která klade důraz mj. na ochranu náboženských menšin. Obě strany se dohodly na pokračování společného dialogu v této oblasti. Egyptským partnerům tlumočil platné pozvání pro ministra zahraničí Šukrího k návštěvě Prahy a vyjádřil přesvědčení, že se podaří v polovině příštího roku realizovat odloženou státní návštěvu egyptského prezidenta Sísího v ČR.

Anketa

Od jakého věku by měl mít český občan právo volit?

11%
72%
hlasovalo: 22056 lidí

V rámci své pracovní cesty se náměstek Tlapa v Káhiře dále setkal s náměstkem ministra pro zbrojní výrobu Mohamedem Mustafou a ředitelem akviziční agentury egyptských ozbrojených sil generálmajorem Usámou Izatem, aby podpořil probíhající i budoucí obchodní projekty. Obě instituce jsou klíčovými partnery českých firem v oblasti obranného průmyslu a infrastruktury a spravují egyptské strategické investice spojené s modernizačními projekty. Český průmysl jim dokáže nabídnout komplexní integrovaná řešení, zdůraznil náměstek Tlapa. Ministerstva obrany obou zemí v současnosti dokončují memorandum o spolupráci, jejich zástupci povedou delegace na podzimních veletrzích obranného průmyslu IDET v Brně a EDEX v Káhiře.

Na závěr svého pobytu v Egyptě navštívil Martin Tlapa průmyslový komplex v Helwanu nedaleko Káhiry, kde česká firma dokončuje dodávku strojírenského investičního celku v oblasti válcovací techniky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: České inovace v oblasti nových technologií mohou pomoci NATO

22:11 Ministerstvo obrany: České inovace v oblasti nových technologií mohou pomoci NATO

Po více než 20 měsících se minulý týden v Bruselu osobně setkali ministři obrany členských zemí NATO…