Ministerstvo zahraničí: Ministr Lipavský potvrdil další pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii

09.02.2023 13:30 | Tisková zpráva

Česko je připraveno i nadále poskytovat pomoc v souvislosti se zemětřesením v Turecku a Sýrii. Po jednání vlády to řekl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Ministerstvo zahraničí: Ministr Lipavský potvrdil další pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Uvedl, že příští týden by měly na místo dorazit dodávky materiálu pro zdravotníky a osoby bez přístřeší. Na pomoci v místě se významně podílejí také čeští diplomaté. Ministerstvo zahraničí na pomoc Turecku vyčlenilo ihned po neštěstí 10 milionů korun, díky nimž mohl do země odcestovat vyprošťovací tým.

Ministr Lipavský potvrdil, že Ministerstvo zahraničí a velvyslanectví v Ankaře jsou ve stálém kontaktu s Hasičským záchranným sborem. Česko na místo vyslalo 68 členů USAR týmu. Ti by tam měli pomáhat 10 dní, šéf české diplomacie nicméně dodal, že doba vyslání by se mohla podle potřeby turecké strany měnit.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21926 lidí

Šéf české diplomacie Jan Lipavský přiblížil pomoc našeho zastupitelského úřadu v Ankaře. „Co se týče českých občanů, tak v tuto chvíli je v systému DROZD registrováno 76 Čechů pobývajících v Turecku. V minulých dnech naši diplomaté pomohli 6 lidem, kteří byli v zasažené oblasti na pracovní cestě. Velvyslanectví v Ankaře je dostalo do bezpečí a jsou na cestě domů,“ řekl po jednání vlády.

Připraveny jsou podle ministra i další složky pomoci „Zásoby je připraveno poskytnout jak Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, tak případně Správa státních hmotných rezerv. Příslib asistence máme rovněž od Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků. Už teď víme, že část potřebného vybavení poletí do Turecka příští týden – půjde o generátory, spací pytle a další potřeby pro osoby bez přístřeší,“ dodal Lipavský.

Dalších 10 milionů korun rezervoval resort zahraničí také pro potřeby zasažených oblastí v Sýrii. Pomoc by měla jít hlavně neziskovým organizacím jako Člověk v tísni nebo Mezinárodní výbor Červeného kříže a Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, které v místě působí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR doporučuje chovatelům na Vysočině zabezpečovat kvůli přítomnosti vlků hospodářská zvířata

22:04 AOPK ČR doporučuje chovatelům na Vysočině zabezpečovat kvůli přítomnosti vlků hospodářská zvířata

Vlci byli v novodobé historii poprvé na Vysočině zaznamenáni v roce 2016, vloni bylo potvrzeno naroz…