Ministerstvo zahraničí: Ministr Lipavský se zúčastní zasedání Rady pro zahraniční záležitosti

18.03.2023 12:11 | Tisková zpráva

Ruská agrese na Ukrajině a vývoj politické a ekonomické situace v Tunisku. To jsou hlavní témata setkání ministrů zahraničí členských států EU, které se uskuteční v pondělí 20. března 2023 v Bruselu.

Ministerstvo zahraničí: Ministr Lipavský se zúčastní zasedání Rady pro zahraniční záležitosti
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Českou delegaci povede ministr zahraničí Jan Lipavský. Kromě samotného jednání Rady ve formátu ministrů zahraničí se uskuteční také společné zasedání s ministry obrany, kde se bude hovořit především o implementaci Strategického kompasu EU a o vojenské pomoci Ukrajině.

Diskuse k ruské agresi na Ukrajině, ke které se vzdáleně připojí i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, se zaměří hned na několik aspektů unijní podpory. Bude se mluvit o globálních dopadech ruské agrese na Ukrajině, sankcích vůči Rusku, potravinovém zabezpečení či o otázce odpovědnosti za zločiny páchané Ruskem na Ukrajině. Ministři zahraničí se budou věnovat rovněž tématu evropské perspektivy Ukrajiny, poté, co Evropská rada v červnu 2022 rozhodla o udělení kandidátského statusu Ukrajině.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49423 lidí

Tématem diskuse k Tunisku bude vývoj po nedávných parlamentních volbách, které provázelo zásadní porušování mezinárodních volebních standardů a extrémně nízká volební účast. Česko je hluboce znepokojeno vývojem politické a ekonomické situace v Tunisku. Odsuzuje hromadné zatýkání kritiků prezidenta či porušování základních lidských práv a svobod a zdůrazňuje význam inkluzivního dialogu se všemi zúčastněnými aktéry.

Společné zasedání ministrů zahraničí a ministrů obrany bude věnováno zejména implementaci Strategického kompasu a vojenské podpoře Ukrajině. Česko vítá zprávu o výsledcích implementace Strategického kompasu jeden rok po jeho přijetí. Jedná se o nástroj, který v horizontu 5-10 let významně zvýší bezpečnost Evropské unie a jejích členů. Diskuse o unijní podpoře pro Ukrajinu se zaměří na vojenskou pomoc Ukrajině a na problematiku společného pořizování a výroby munice.

Na okraj jednání se šéf české diplomacie zúčastní zahajovacího ceremoniálu Evropského humanitárního fóra, které se bude věnovat nutnosti zvýšení humanitární pomoci v souvislosti s měnící se geopolitickou situací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

22:04 Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

Zvýšení příspěvku na péči, které v pátek odsouhlasila Poslanecká sněmovna, se nevztahuje na nejnižší…