Ministerstvo zahraničí: Prohlášení ASEM k pandemii COVID-19

08.09.2020 12:39

Uskupení ASEM (Asia-Europe Meeting), které sdružuje 30 evropských a 21 asijských zemí, vydalo dne 7. září 2020 prohlášení k aktuální situaci ohledně pandemie COVID-19.

Ministerstvo zahraničí: Prohlášení ASEM k pandemii COVID-19
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničních věcí
reklama

Partneři se shodli na základních principech (od lidských práv a základních svobod až po princip nediskriminace a transparentnosti), kterých je potřeba se v boji s pandemií držet a na jejichž základě by měli spolupracovat. Sociálně-ekonomickými aspekty dopadů pandemie se partneři budou zabývat při přípravě 13. summitu ASEM v Kambodži, který byl z listopadového termínu odložen na květen 2021.

Státy Asia-Europe Meeting (ASEM), zastoupené regionálními koordinátory ASEM a hostitelem 13. summitu ASEM v Kambodži, vydaly dne 7. září 2020 prohlášení ke COVID-19 (ZDE a tisková zpráva EU ZDE), které zdůrazňuje některé aktuální aspekty pokračující pandemie.

S odkazem na související rezoluce v OSN a Světové zdravotnické organizace prohlášení apeluje na adekvátnost opatření, varuje před diskriminací a zdůrazňuje dodržování lidských práv a základních svobod v boji proti COVID-19, nechybí ani příslib boje s dezinformacemi. Státy ASEM také vyjadřují odhodlanost ke spolupráci v oblasti zdravotnictví a inovací nejen za účelem boje s pandemií, ale také za účelem budování kapacit a prevence. Za klíčový moment je označena otevřenost a propojenost dodavatelských řetězců, stejně jako nediskriminační prostředí a transparentnost v mezinárodním obchodě a investicích. Zásadní role je přitom připisována malým a středním podnikům, které by měly být vzhledem ke své roli v ekonomickém vývoji více podporovány. Obnova, která bude řešit sociálně-ekonomické dopady, musí být přitom dle států ASEM v souladu s Pařížskou dohodou a Agendou 2030.

Sociálně-ekonomickými aspekty následků pandemie se bude zabývat také další oddělené prohlášení 13. summitu hlav států či vlád ASEM v Kambodži, který byl kvůli pandemii odložen na rok 2021.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Pro odbavení lze v pardubické MHD nově využít In Kartu

17:56 České dráhy: Pro odbavení lze v pardubické MHD nově využít In Kartu

Od 14. dubna je možné ve spolupráci s Dopravním podnikem města Pardubic využít možnost úhrady jízdné…