Ministerstvo zahraničí: Reakce na zavádějící článek serveru Aktuálně.cz

24.07.2021 12:11

Ministerstvo zahraničních věcí se ohrazuje proti spekulacím, uvedeným v článku s názvem "Česko platí za lákání podnikatelů do Ruska firmě pracující pro "Putinovu" zbrojovku" Lukáše Valáška, vydaném 21. 7. na serveru Aktuálně.cz.

Ministerstvo zahraničí: Reakce na zavádějící článek serveru Aktuálně.cz
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí podporuje české firmy v zahraničí, protože je to jeden ze základních úkolů české diplomacie. Právě v době vyostřeného diplomatického sporu stojí české firmy alespoň o základní podporu v daném teritoriu. Rolí státu je podpora exportérů, kteří platí daně a vytvářejí pracovní místa. Své firmy podporuje každá vyspělá země.

Jak byla konzultační firma vybrána? Firma ACM byla vybrána, aby zajistila potřebné služby českým podnikatelům. Proces výběru takové firmy je vždy podroben velmi důkladné kontrole. V tomto případě zastupitelský úřad v Moskvě vytipoval firmy, které by mohly splňovat požadavky. Výběr projektů schvalovala hodnotící komise, která byla složena ze zástupců odboru ekonomické diplomacie, sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce a také teritoriálních odborů MZV.

Komise striktně přihlíží ke stanovisku a doporučení Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy. Místní realizátoři jsou vždy zároveň podrobeni prověrce v databázi Dun & Bradstreet. Proces výběru dané firmy je tedy velmi precizní a transparentní. Navíc se zastupitelský úřad opíral o pozitivní zkušenosti s touto firmou v minulosti. Při výběru firmy ACM byly dodrženy veškeré postupy a reagovalo se tak i na poptávku ze strany českých podnikatelských subjektů, jak je vysvětleno výše.

Co se týče výběru firmy na ostrahu a úklid, muselo se reagovat na výpadek zajištění ostrahy a úklidu v důsledku rozhodnutí ruských úřadů zakázat zaměstnávání místních sil, které tento servis zajišťovaly. Do výběrového řízení byly přihlášeny 3 firmy (dvě ruské a jedna česká) a vybrána byla jediná česká. Samozřejmě po prověření této firmy bezpečnostními složkami a vydání kladného stanoviska.

Článek L. Valáška (ZDE) považujeme za zavádějící. MZV v tomto případě nijak nepochybilo a svým postupem ani nedalo prostor k jakýmkoliv spekulacím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové dokončila úpravy prostranství před novou budovou transfuzního oddělení

17:17 FN Hradec Králové dokončila úpravy prostranství před novou budovou transfuzního oddělení

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové skončily úpravy prostranství před novou budovou transfuzního od…