Ministerstvo zdravotnictví: Stanovisko Pacientské rady k případnému použití neregistrovaných vakcín

19.03.2021 10:06

Na zasedání Pacientské rady ministra zdravotnictví, které proběhlo 11. března 2021, přijala Pacientská rada usnesení ve věci očkování proti nemoci covid-19 neregistrovanými vakcínami. Tímto usnesením vyjádřila svůj nesouhlas s případným použitím neregistrovaných vakcín v rámci očkování proti nemoci covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví: Stanovisko Pacientské rady k případnému použití neregistrovaných vakcín
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Zvláště u chronicky nemocných pacientů je velmi důležité postupovat při očkování důsledně, tedy očkovat pouze vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou, neboť jen díky tomu je zaručena jejich bezpečnost a účinnost. Jsem rád, že Pacientská rada se na tomto dohodla a tento postup podporuje,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Pacientská rada podpořila rozhodnutí ministra zdravotnictví neumožnit očkování proti onemocnění covid-19 žádnou vakcínou, která neprošla řádným schválením Evropské lékové agentury. Zástupci rady se vyjádřili, že je nutné, aby nejen léčba, ale i prevence nemocí v České republice respektovala pravidla medicíny založené na důkazech a pacienti nebyli potenciálně ohrožováni na zdraví vakcínami, které nezískaly všechna nutná schválení a povolení. K tomuto vydala Pacientská rada usnesení ve věci očkování proti covid-19 neregistrovanými vakcínami, které je uveřejněno na Portálu pro pacienty a pacientské organizace.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9843 lidí

Pacientská rada je stálý poradní orgán ministra zdravotnictví složený ze zástupců pacientských organizací, který funguje jako zprostředkovatel hlasu pacientů na ministerstvu. V rámci své činnosti se účastní připomínkových řízení, při nichž se vyjadřuje k návrhům legislativních i nelegislativních materiálů, vydává stanoviska či je konzultuje jako zástupce pacientů ve zdravotnictví. V rámci proaktivní činnosti zřizuje pracovní skupiny a věnuje se oblasti ochrany práv a naplňování potřeb pacientů.

Rada má až 25 členů, kteří jsou jmenováni z řad zástupců pacientů vybraných podle přísných kritérií s důrazem na co nejvyrovnanější zastoupení pacientů s různými diagnózami a s přihlédnutím k agendě a kompetencím Ministerstva zdravotnictví ČR.

Informace o činnosti Pacientské rady a jejích pracovních skupinách i další informace o pacientských organizacích a pro pacientské organizace jsou k nalezení na Portálu pro pacienty a pacientské organizace (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Podpora komunitního života na venkově v roce 2021

16:51 Ústecký kraj: Podpora komunitního života na venkově v roce 2021

Zastupitelé Ústeckého kraje schválili vyhlášení dotačního programu Podpora komunitního života na ven…