Ministerstvo zemědělství: Aktuální informace ke vstupu do ČR za účelem zaměstnání v zemědělství a potravinářství

26.08.2020 7:34

Aktuální souhrn informací pro české podniky z oblasti zemědělství, které zaměstnávají pracovníky ze zahraničí.

Ministerstvo zemědělství: Aktuální informace ke vstupu do ČR za účelem zaměstnání v zemědělství a potravinářství
Foto: mze.cz
Popisek: Ministerstvo zemědělství ČR

1. Od 24. 8. 2020 stanovuje podmínky vstupu do ČR Ochranné opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 20. 8. 2020 (ZDE).

2. Zahraničním pracovníkům ze třetích zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 (zjednodušené schéma zde), a cizincům, kteří mají v těchto zemích přechodný nebo trvalý pobyt, je vstup do ČR umožněn za podmínky, že mají:

  • povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v zemích s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19
  • jsou držiteli platného dlouhodobého víza, průkazu o povolení k dlouhodobému, přechodnému nebo trvalému pobytu na území České republiky vydaných Českou republikou
  • jsou držiteli krátkodobého víza vydaného Českou republikou po 11. květnu 2020

3. Pro zahraniční pracovníky, kteří v období 14 dnů před vstupem do ČR pobývali na území států, které nejsou na seznamu států s nízkým rizikem onemocnění COVID-19 (viz tzv. Semafor), platí povinnost nahlásit vstup příslušné krajské hygienické stanici a bezodkladně se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2. V případě, že do 72 hodin nepředloží negativní test, krajská hygienická stanice rozhodne o karanténě, v případě pozitivního testu o izolaci. Podmínkou vstupu těchto zahraničních pracovníků do provozu nebo na pracoviště je negativní výsledek RT-PCR testu, které je třeba po 14 dnech od vstupu na území ČR opakovat.

4. Aktuálně je pro příjezd pracovníků z Ukrajiny do ČR možná cesta do ČR přes Maďarsko a Rakousko. Hlavním přechodem na maďarsko-ukrajinské hranici pro tranzit do ČR je hraniční přechod Čop/Záhony. Další přechody, trasy, čerpací stanice a odpočívadla vyhrazené pro tranzit jsou uvedeny na stránkách maďarské policie (ZDE). Povolení k transitu není dle informace ZÚ ČR Budapešť nutné (ZDE). Podmínky transitu přes Rakousko viz stránky ZÚ ČR Vídeň ZDE.

5. S ohledem na zhoršenou epidemiologickou situaci ve třetích zemích, zejména na Ukrajině, Vláda ČR v pondělí 24. srpna schválila prodloužení platnosti povolení k pobytu na území ČR na základě krátkodobých pracovních nebo sezonních víz a povolení k zaměstnání pro cizince ze třetích zemí až do 16. listopadu 2020. Prodloužení se vztahuje na pracovníky, kteří do ČR přicestovali po 12. březnu 2020.

6. Informace o podávání žádostí na jednotlivých konzulátech lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ZDE.

7. Od 15. 6. 2020 je rovněž obnoveno přijímání žádostí o tzv. zaměstnanecké karty v rámci vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec. Blíže viz web MPO ZDE.

8. Od 11. 5. je obnoveno přijímání žádostí o zajištění pracovníků z Ukrajiny v rámci Programu mimořádného pracovního víza – viz odkaz Ministerstva zemědělství ZDE.

Bližší informace lze získat na tel. 221812468, 221814537, 221812452.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany opět nabízí nepotřebné nemovitosti, koupit můžete i řopík na jihomoravské vinici

22:54 Ministerstvo obrany opět nabízí nepotřebné nemovitosti, koupit můžete i řopík na jihomoravské vinici

Ve středu 22. září Ministerstvo obrany vyhlásilo letos již předposlední výběrové řízení na zjištění …