Ministerstvo životního prostředí: Hledá se Zelená střecha roku 2020, rozhodne i veřejnost

13.04.2020 9:45

Odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně vyhlašuje již sedmý ročník soutěže Zelená střecha roku.

Ministerstvo životního prostředí: Hledá se Zelená střecha roku 2020, rozhodne i veřejnost
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

Přihlášené stavby mohou soutěžit ve dvou kategoriích: Veřejná zelená střecha a Rodinná zelená střecha. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 15. května 2020. Podrobnosti a přihlášku nabízí web www.zelenastrecharoku.cz, na kterém budou od začátku června představena všechna soutěžící díla.

„Čeká nás pravděpodobně další horký a suchý rok, a právě zelené střechy mohou přispívat ke zlepšení klimatu ve městech tím, že zvyšují podíl ploch pokrytých vegetací“, přibližuje Jana Šimečková, ředitelka Sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně.

Cílem soutěže je nejenom upozornit na možnost ozeleňování střech, ale především ukázat, že v České republice je řada osvícených investorů, kteří na svých objektech chtějí zelené střechy, schopných projektantů, kteří je umí navrhnout a kvalitních firem, které umí zelené střechy vybudovat.

„V důsledku přibývajícího množství informací o rychlém postupu změny klimatu lze předpokládat, že trend přírodě blízkých opatření a energetických úspor ve výstavbě bude pokračovat i nadále. Rapidní úbytek biodiverzity, zvyšující se průměrná teplota, dlouhodobá sucha anebo naopak přívalové deště představují problémy, jimž je často snazší a levnější čelit přírodě blízkými opatřeními nežli těmi technologickými. Zelené střechy jsou jakožto jedno z těchto opatření oblíbeným způsobem, jak vracet zeleň do měst, která jsou na změny klimatu vzhledem k velké koncentraci obyvatel obzvláště citlivá”, popisuje předseda Rady sekce Zelené střechy Pavel Dostal.

Přihlášená díla navštíví odborná porota v průběhu měsíce června, případně července, podle toho, jak se bude vyvíjet současná situace. Porotci se při hodnocení zaměří na celkový záměr i kvalitu architektonického provedení a technických řešení, udržitelnost projektu, ale i aktuální stav zelené střechy. Přihlašovatelé, kteří vybudovali zelenou střechu v souladu s dokumentem Vegetační souvrství zelených střech – Standardy pro navrhování, provádění a údržbu mohou získat pro svou stavbu i certifikát kvality.

Letos již po druhé v historii soutěže bude moci svůj názor vyjádřit i veřejnost, a to hlasováním o přihlášených dílech, které proběhne na portálu ZDE od 1. června do 31. srp-na 2020.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny 10. září 2020 u příležitosti odborné konference „Zelené střechy - vize budoucnosti“ v Praze. Na konferenci naváže druhý den odborná exkurze po zajímavých objektech se střechami pokrytými vegetací.

Přihlášku, přílohu přihlášky, fotografie, případně výkresy je nutné zaslat v digitální podobě na in-fo@szuz.cz do 15. 5. 2020. Do soutěže mohou být přihlášena díla dokončená do 30. 4. 2020 na území České republiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.