Ministr Štech ocenil studenty ČVUT za vynález glukometru

29.10.2017 22:30

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech dnes ve Velkém zrcadlovém sále MŠMT přijal studenta ČVUT Marka Nováka, který spolu se svými spolužáky Barborou Suchanovou a Tomášem Pikousem vynalezl glukometr velikosti kreditní karty, který měří hladinu cukru v krvi. Se svým přístrojem X.GLU určeným k léčbě dětské cukrovky studenti uspěli ve Spojených státech v prestižní soutěži Imagine Cup.

Ministr Štech ocenil studenty ČVUT za vynález glukometru
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Trojici studentů Elektrotechnické fakulty ČVUT Marku Novákovi, Barboře Suchanové a Tomáši Pikousovi za jejich vynález glukometru udělil ministr školství Stanislav Štech čestné uznání.

„Chtěl bych studentům ČVUT především poděkovat, a zároveň také pogratulovat k jejich velkému úspěchu v mezinárodní soutěži. Svět se tak dozvěděl, že u nás v České republice jsou schopní mladí lidé. A opět se také ukázalo, že je třeba vytvářet a neustále zlepšovat podmínky těmto mladým lidem, kteří mají tah na branku,“ řekl ministr školství Stanislav Štech v úvodu ceremoniálu.

„Naše filozofie je taková -  odlehčit sestrám a lékařům a přesunout péči o diabetické dítě do rodin. Šlo nám o to, abychom dostali data z glukometru diabetického dítěte k rodičům hned, aby měli informace o stavu svého dítěte v reálném čase,“ řekl Marek Novák, jeden z trojice mladých vynálezců.

Zdenka Staňková z Občanského sdružení rodičů dětí s diabetem a celiakií - Diacel studentům poděkovala a ocenila přínos jejich vynálezu: „Pro rodiče malých dětí s diabetem je to maximální ulehčení péče. Rodič má kontrolu nad zdravotním stavem, a zároveň může chodit do práce, což dříve bylo prakticky nemožné. Tato technologie jim přináší velkou pomoc a odstraňuje řadu omezení, se kterými se rodiče diabetických dětí musí potýkat“.

Glukometr vypadá jako kreditní karta, která v sobě má konektor na jednorázový měřicí proužek. Na tento proužek se nanese kapka krve. Mobilní telefon poté během několika sekund zobrazí hodnotu glykémie, a diabetik si tak může stanovit množství inzulínu, které si aplikuje. Data se v mobilu automaticky ukládají a má k nim v reálném čase přístup i například rodič diabetického dítěte.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

OS KOVO: Korejští manažeři poprvé usedli k jednacímu stolu – kvůli stávce

16:14 OS KOVO: Korejští manažeři poprvé usedli k jednacímu stolu – kvůli stávce

Přestože ve firmě už rok platí stávková pohotovost, k prvnímu jednání s účastí zástupců nejvyššího k…