Ministr financí a předsedkyně Akademie věd navštívili laserové centrum ELI

02.09.2017 21:30

Unikátní laserové centrum ELI Beamlines mělo v pondělí 28. srpna 2017 vzácnou návštěvu: prohlédli si ho ministr financí Ivan Pilný a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

Ministr financí a předsedkyně Akademie věd navštívili laserové centrum ELI
Foto: cas.cz
Popisek: Akademie věd ČR - logo
reklama

„Je úžasné, že vědci dokázali takto složitou infrastrukturu připravit a dotáhnout do konce,“ ocenila největší výzkumný projekt v dějinách ČR předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Na návštěvě ELI Beamlines nechyběli ani zástupci Akademické rady: fyzik Jan Řídký, filozof Pavel Baran, mikrobiolog Martin Bilej a matematik Pavel Krejčí. Z politické scény do Dolních Břežan, kde by laserové centrum mělo v příštím roce fungovat již v plném provozu, dorazil kromě ministra Pilného také náměstek ministra školství Petr Pavlík a náměstek vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Arnošt Marks.

Rozsáhlým areálem všechny provázel ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza a manažer centra ELI Beamlines Roman Hvězda. Hosté měli příležitost projít si laserové i experimentální haly, vyzkoušet si  virtuální realitu a prohlédnout si komponenty laserového systému L3 připraveného k instalaci. „Považuji za rozumné investovat peníze do projektů s budoucností,“ uvedl ministr Pilný, který s akademiky diskutoval o možnostech dalšího financování vědy a výzkumu.

ELI Beamlines v Dolních Břežanech je součástí světové sítě výzkumných pracovišť využívajících vysoko výkonné lasery (petawatty) s ultrakrátkými délkami pulsů (desítky femtosekund). Vědcům i firmám nabídne množství aplikací od lékařských přes biologické a biochemické až po vývoj nových léků a nových materiálů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: ÚP Brno odvedlo na účet oběti trestných činů rekordní částku

22:49 ÚZSVM: ÚP Brno odvedlo na účet oběti trestných činů rekordní částku

Brněnskému pracovišti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se podařilo úspěšně prodat n…