Ministři Richard Brabec a Martin Stropnický jednali v Jincích se starosty obcí o budoucí CHKO Brdy

11.06.2015 14:30

Ministři Richard Brabec a Martin Stropnický navštívili vojenský újezd Brdy, který bude ke konci letošního roku zrušen a na jeho území od ledna 2016 vznikne CHKO Brdy.

Ministři Richard Brabec a Martin Stropnický jednali v Jincích se starosty obcí o budoucí CHKO Brdy
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec
reklama

Při té příležitosti na setkání se starosty brdských obcí ministři debatovali o aktuálním stavu vyhlašování chráněné krajinné oblasti, stavu projednávání zonace, možných turistických trasách, budování turistické infrastruktury nebo o tom, jak pokračuje čištění území od nevybuchlé munice.

„Téměř 350 km2 brdského pohoří se od 1. ledna 2016 otevře široké veřejnosti a stane se už 26. chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Na mnohá místa, která byla veřejnosti nepřístupná, se lidé podívají poprvé po 90 letech [1]. I proto je oblast pro turisty velkým lákadlem a tím jsou i nesporné přírodní hodnoty tohoto území. Mezi ně patří např. lesy s podílem bezlesí na dopadových plochách po munici (např. vrchy Tok, Brda, Jordán, Kolvín a Padrť) a po zaniklých obcích a také vodní nádrže, které jsou zdrojem pitné vody, a Padrťské rybníky, kde hnízdí orel mořský. O zabezpečení turistické infrastruktury bude jednat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [2] s vlastníky a správci pozemků, dotčenými krajskými úřady, okolními obcemi a Klubem českých turistů,“ prozrazuje ministr Richard Brabec.

Území nové chráněné krajinné oblasti je ale ještě třeba vyčistit od nevybuchlé munice. Na tom nyní pracuje Ministerstvo obrany. „Pyrotechnická očista postupuje podle plánu, celé území vojenského újezdu Brdy vyčistíme do konce roku 2017, jak nám ukládá zákon. Naši pyrotechnici do dnešního dne prošli 35 % rozlohy rušeného vojenského újezdu, našli a zlikvidovali 6700 kusů nevybuchlé munice,“ doplňuje ministr obrany Martin Stropnický.

Pro návštěvníky nové CHKO se plánuje vytvoření sítě značených turistických tras, která bude navazovat na páteřní centrální cyklistickou komunikaci od Obecnice směrem na Skořici – Míšov a Strašice. „Z této komunikace by se rozbíhaly další trasy, které by na sebe navzájem navazovaly a tvořily by uzavřený propletenec, po obvodu s výjezdy do okolních obcí. Takto by mohlo vzniknout cca 300–500 km kvalitních cyklotras ve velmi zajímavém prostředí. Pro bližší poznání zdejší přírody by se měly vybudovat nejméně 3 naučné stezky,“ vysvětlil ředitel AOPK ČR František Pelc, který ministru Brabcovi jednotlivé lokality ukazoval při přejezdu Brd do Spáleného Poříčí.

Kvalitní informovanost návštěvníků by mělo zajistit i návštěvnické středisko – Dům přírody Brd [3]. O jeho umístění se nyní jedná. V okolí Domu přírody by měla být zřízena geologická naučná stezka a vnější interaktivní expozice. Budou odtud vedeny turistické trasy s průvodcem v různém stupni obtížnosti. Dům přírody doplní menší informační středisko CHKO v některé z brdských obcí.

Péče o území bývalého vojenského újezdu bude vyžadovat různé přístupy. Na jedné straně tu je mimořádně cenné bezlesí, které vděčí za svůj vznik armádě – krajinu formovaly dopady střel a pojezdy tanků. Aby tyto plochy nezarůstaly, bude třeba je udržovat. Na druhé straně tu jsou hospodářské lesy, které tvoří především smrkové porosty. Postupně by se do nich měly dosazovat další druhy dřevin, aby byla skladba lesa pestřejší a odolnější. Právě na tyto úpravy a péči hledá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky různé zdroje finančních prostředků, např. z Operačního programu Životní prostředí, programu LIFE atd.

Poznámky:

[1] Vojenský výcvikový prostor s dělostřeleckou stanicí byl založen v roce 1926.

[2] O CHKO Brdy bude pečovat Agentura ochrany přírody krajiny ČR, regionální pracoviště střední Čechy.

[3] Program Dům přírody zahájila AOPK ČR v roce 2009. Jeho cílem je vybudovat ve vybraných chráněných krajinných oblastech návštěvnická střediska, která budou návštěvníkům poskytovat informace o ochraně přírody a krajiny, přírodního a kulturního dědictví dané lokality. Bez podpory veřejnosti by totiž nebylo možné ochranu přírody a krajiny účinně a dlouhodobě zajišťovat. Domy přírody jsou budovány podle jednotného architektonického konceptu, který obsahuje řadu společných vizuálních prvků. Od roku 2014 se síť rozšiřuje o menší objekty – informační střediska, která zajišťují základní informace o CHKO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman: Nenávistné projevy na internetu – výzkum a doporučení

22:16 Ombudsman: Nenávistné projevy na internetu – výzkum a doporučení

Ombudsmanka Anna Šabatová se od roku 2016 intenzivněji věnovala problematice nenávistných projevů na…