Ministři vnitra EU se budou zabývat řešením migrační krize

06.10.2015 16:04

Výbor pro EU včera schválil mandát pro ministra vnitra ČR Milana Chovance na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, která se koná v Lucemburku dne 8. října 2015.

Ministři vnitra EU se budou zabývat řešením migrační krize
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Stěžejním tématem tohoto jednání Rady zůstává i nadále řešení současné migrační krize. Ministři vnitra se budou konkrétně zabývat budoucností návratové politiky, přičemž by mělo dojít k přijetí závěrů Rady zaměřených na tuto problematiku. Vedle toho se bude projednávat též vytvoření společného seznamu EU bezpečných zemí původu, který by měl napomoci snížení tlaku na azylové systémy členských států EU. Česká republika vnímá zefektivnění návratové politiky jako klíčový krok k nápravě stávajícího řízení migračních toků a je připravena se na něm aktivně podílet. Stejně tak oceňuje i záměr ustanovit pro celou EU společný seznam bezpečných zemí původu.

Rada se opět vrátí k problematice relokací žadatelů o azyl v rámci EU. Bude se zabývat diskusí o návrhu Komise na zřízení trvalého relokačního mechanismu, který by v situaci, kdy některý členský stát postihne velký příliv žadatelů o mezinárodní ochranu, umožnil přesun předem nedefinovaného množství uprchlíků jasně kvalifikovaných pro udělení mezinárodní ochrany mezi prakticky všemi členskými státy EU navzájem na základě rozhodnutí Komise. Česká republika považuje tento návrh za problematický a nesouhlasí s ním. Nejen, že se Česká republika i nadále vymezuje proti konceptu přerozdělování migrantů na základě povinných kvót, navíc považuje postup v otázce relokace za nepochopitelně ukvapený. Relokace by neměla být zaváděna jako nový systémový prvek společného evropského azylového systému, dokud nedojde k řádnému a zevrubnému vyhodnocení obou dočasných relokačních schémat přijatých Radou EU v září 2015.

V rámci tohoto zasedání Rady by rovněž mělo dojít k informování o spuštění prvního relokačního mechanismu, v jehož rámci má být relokováno 40 tisíc osob z Itálie a Řecka. Česká republika se staví k aktuálnímu stavu kriticky. Do této chvíle neexistují žádné hmatatelné důkazy o tom, že by již byl v Itálii a Řecku zaveden funkční koncept hotspots a že by všichni migranti překračující vnější hranice EU byli řádně registrováni. Česká republika je nadále připravena poskytnout Itálii i Řecku expertní, finanční a technickou podporu při ustavování hotspotů.

Rada se bude také věnovat projednávání legislativních změn ve vízové politice a zaměří se rovněž na problematiku boje proti terorismu a proti závažným formám mezinárodní organizované trestné činnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…