Ministryně Marksová navrhne zvýšení platů pracovníků ve veřejné sféře

28.02.2017 7:33

Lidem, kteří pracují v sociálních službách, by se měly od července zvýšit platy. Návrh na zlepšení platových podmínek předloží ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová vládě. Změna by se měla týkat například sociálních pracovníků, pracovníků v sociálních službách nebo dalších zaměstnanců, kteří zajišťují provozní, technické nebo administrativní práce.

Ministryně Marksová navrhne zvýšení platů pracovníků ve veřejné sféře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

„Lidé, kteří se starají o potřebné, nejsou dlouhodobě adekvátně ohodnoceni. Přitom je to práce velmi náročná nejen po fyzické, ale hlavně psychické stránce,“ uvedla ministryně Michaela Marksová. „Při současné úrovni platů v sociálních službách se nemůžeme divit, že řešíme problém s nedostatkem lidí, kteří jsou za těchto podmínek ochotni starat se o seniory nebo zdravotně postižené,“ dodala ministryně.

Ministryně Marksová navrhne zrušení tří platových tarifů, tedy redukci tarifů z devíti na šest, čímž by se zvýšil příjem nejhůře finančně ohodnoceným pracovníků ve veřejné sféře. Opatření by se nedotklo jen lidí pracujících v sociálních službách, ale také pracovníků v kulturních zařízeních, zdravotních sester nebo porodních asistentek. Změna by se týkala celkem až 93 tisíc zaměstnanců, jejichž platy jsou financovány ze státního rozpočtu a asi 72 tisíc zaměstnanců, kteří pracují v samosprávě. Upravit by se měl i okruh profesí, které mají nárok na zvláštní příplatek, nově by na něj měly mít nárok právě některé zdravotní sestry a porodní asistentky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce i letos poslat další peníze na podfinancované sociální služby. Peníze na dofinancování sociálních služeb, především na zvýšení platů, posílá ze svých rezerv každý rok. V roce 2014 šlo na zvýšení platů pracovníků v sociálních službách 338 milionů, v roce 2015 to bylo již 720 milionů a loňský rok 650 milionů korun. Podle náměstkyně pro sociální a rodinnou politiku Zuzany Jentschke Stőcklové zatím kraje vyčíslily potřebnou částku pro letošní rok na jednu miliardu korun. V oboru sociálních služeb pracuje cca sto tisíc lidí, průměrný hrubý plat je v tomto sektoru 18 tisíc korun. Jak velká částka nakonec půjde na dofinancování sociálních služeb bude zřejmé v horizontu dvou až tří měsíců. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní park Šumava míří do škol

22:11 Národní park Šumava míří do škol

Správa Národního parku Šumava realizuje environmentální vzdělávání pro mateřské, základní, střední a…