Ministryně obrany Karla Šlechtová hovořila s iráckým protějškem nejen o spolupráci

23.04.2018 22:39

V pondělí 23. dubna ministryně obrany Karla Šlechtová přijala ministra obrany Iráku Erfana Mahmooda Abdalgafoura Al-Heialiho. Tématy jednání byly především bezpečnostní situaci v Iráku a potřeby země v oblasti obrany, bezpečnosti a poválečné rekonstrukce.

Ministryně obrany Karla Šlechtová hovořila s iráckým protějškem nejen o spolupráci
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Během třídenní pracovní cesty irácký ministr obrany navštíví také firmy českého obranného průmyslu a státní podniky, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR, například Aero Vodochody, Tatra Kopřivnice, LOM Praha nebo Vojenský opravárenský podnik Nový Jičín.

Jednání s iráckým ministrem obrany se účastnil náměstek ministryně obrany Jakub Landovský, ministryně obrany Karla Šlechtová, náměstek ministryně obrany Daniel Koštoval a zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu generálporučík Aleš Opata

Jednání s iráckým ministrem obrany se účastnil náměstek ministryně obrany Jakub Landovský, ministryně obrany Karla Šlechtová, náměstek ministryně obrany Daniel Koštoval a zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu generálporučík Aleš Opata

„V první řadě chci ocenit úsilí, které Irák vyvinul v boji proti terorismu a deklarovat, že Česká republika je připravena být v tomto boji i nadále nápomocná. Jde o zemi, která patří k našim hlavním blízkovýchodním partnerům. V současnosti působí v Iráku přibližně 50 českých vojáků. Kromě leteckého poradního týmu také jednotka chemiků, která cvičí 75 studentů irácké chemické školy v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení,“ řekla ministryně obrany na tiskové konferenci.

Ministři dále hovořili především o posílení spolupráce v oblasti obrany . „Irácká strana má zájem o pomoc českých vojáků. My jsme nabídli schopnosti v oblasti pozemních sil. Probírali jsme i politickou situaci v Iráku a na Blízkém východě a také spolupráci v oblasti obranného průmyslu,“ shrnula ministryně Šlechtová.

Rozvíjení spolupráce mězi oběma státy

Erfan Mahmood Abdalgafour Al-Heiali novinářům řekl, že hlavním účelem jeho návštěvy je další rozvíjení spolupráce mezi oběma státy. „Česká republika je země, která se aktivně podílela na porážce Da´esh. Vítězství Iráku nad Da´esh je vlastně vítězstvím celého světa nad terorismem,“ konstatoval irácký ministry obrany.

Vláda už také schválila nový mandát zahraničních misí. Resort obrany nyní předloží Parlamentu ČR návrh na posílení naší vojenské účasti v Iráku ze současných 50 na 110 vojáků. Irák za svou prioritu označil logistickou a technologickou oblast nebo výcvik pilotů. Ministryně obrany dodala, že s iráckým ministrem obrany hovořili také o zdravotnické pomoci iráckým vojákům i obyvatelům země. Diskutovali i o spolupráci v oblasti zpravodajských služeb. „V Iráku bojují s terorismem léta a v tomto smyslu bychom mohli získat potřebné know-how," dodala ministryně.

V Iráku nyní působí téměř 50 českých vojáků. Letecký poradní tým cvičí irácký letecký personál v obsluze českých letounů L-159, vojenští instruktoři pomáhají při výcviku místní policie a školí irácké specialisty v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Návrh nového mandátu pro působení AČR v zahraničních operacích předpokládá možnost v dalších dvou letech do Iráku vyslat až 110 českých vojáků. Ti by měli pokračovat ve výcviku a zvyšování schopností irácké armády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasičský záchranný sbor ČR má dva nové generály

22:23 Hasičský záchranný sbor ČR má dva nové generály

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval u příležitosti Dne vzniku samostatného československého stá…