Moderní lyžařská střediska jsou v regionu i díky Evropské unii

16.02.2017 15:48

Modernizace lyžařských středisek v Jihočeském a Plzeňském kraji se ve většině případů neobešla bez finanční pomoci Evropské unie. V uplynulých letech bylo díky fondům EU modernizováno vybavení areálů, nakoupeny systémy umělého zasněžování ale také vybudovány stezky, které slouží v zimních měsících milovníkům běžeckého lyžování.

Moderní lyžařská střediska jsou v regionu i díky Evropské unii
Foto: jj-jihozapad.cz
Popisek: ROP Jihozápad - logo

Například lyžařský areál Libínské sedlo na Prachaticku získal díky Regionálnímu operačnímu programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad) více než osm milionů korun. V roce 2011 byl areál rekonstruován a rozšířen za zhruba 4 miliony korun. „Byl vytvořen systém zasněžování, který zajišťuje prodloužení zimní sezóny až o dva měsíce a plní dny, které by nemohly být v sezóně kvůli nedostatečným přirozeným sněhovým podmínkám využity. Dále byly zakoupeny vleky POMA, odbavovací systém a technika na údržbu areálu. Zakoupený počítačový systém slouží správě a aktualizaci webových stránek, informování o akcích a podobně. Další více než 4 miliony z ROP Jihozápad pomohly dovybavit sportovní areál, konkrétně upravit pohonnou stanici vleku, zakoupit ochranné prvky a víceúčelové matrace. Zlepšení vybavenosti sportovního areálu umožnilo jeho využití i mimo zimní období,“ uvedl Karel Hron, pověřen vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Dalších více než 8 milionů korun podpořilo v roce 2014 rozvoj cyklostezky na levém břehu Lipna, která slouží v zimním období jako trasa běžkařů. Konkrétně se jednalo o úsek vedoucí přes katastr města Horní Planá. Cyklostezka byla přemístěna z vysoce nebezpečné a neatraktivní komunikace na novou trasu.

„Finance z ROP Jihozápad pak získal například Sport park Zadov, kde byla zrekonstruována naprosto unikátní stavba rozhledny – bývalý skokanský můstek. Ten přestal sloužit svým účelům v polovině 90. let a po rekonstrukci v roce 2015 byla v bývalé nájezdové věži otevřena rozhledna. Dále byla s podporou ROP nakoupena sněžná děla do parku Kobyla a finance získalo i město Prachatice pro svou sportovní plochu pro bruslení a hokejbal,“ řekl místopředseda Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a první náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

V letech 2013 a 2014 byl díky podpoře ROP Jihozápad modernizován lyžařský areál Nad Nádražím v šumavské Železné Rudě. S téměř pětimilionovou dotací byl zmodernizován původní lyžařský vlek. Vedle zvýšení bezpečnosti současně vzrostla i jeho přepravní kapacita, byl zakoupen nový odbavovací systém a osvětlení. Další, zhruba 1,4 milionová dotace, sloužila k pořízení čtyř sněžných děl pro sjezdovku Nádražíčko, pohyblivého pásu, lyžařského kolotoče, oplocení a drobného vybavení pro výuku dětského lyžování.

„Milovníci běžeckého lyžování mohou od roku 2013 využívat zhruba tři kilometry dlouhou Formanskou stezku, kterou nechala s téměř dvanáctimilionovou dotací vybudovat obec Mladý Smolivec. Peníze z Unie dále podpořily modernizaci skiareálu Špičák, kde byl pořízen nový moderní odbavovací systém k jednotlivým pokladnám a turniketům a dvě sněžná děla, a rozvoj sportovního areálu města Nýrsko, kde vznikla ledová plocha pro bruslení, hokej a další sportovní aktivity v zimní sezóně. V areálu je i trať pro běžecké lyžování a sjezdová trať s lanovou dráhou,“ doplnil předseda Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká správa sociálního zabezpečení: Zpráva o činnosti za rok 2020

22:25 Česká správa sociálního zabezpečení: Zpráva o činnosti za rok 2020

Na webu ČSSZ byla zveřejněna Zpráva o činnosti České správy sociálního zabezpečení za rok 2020.