Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zve na historické poštovní známky

20.01.2015 15:44

Havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny zve na výstavu Pošta na Havlíčkobrodsku a Známky Františka Morávka. Až do 29. března se může návštěvník seznámit se vznikem a vývojem poštovnictví v průběhu století a prohlédnout si známky, které jsou s poštovnictvím nerozlučně spjaty.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zve na historické poštovní známky
Foto: havlickuv-brod.ceskehory.cz
Popisek: Havlíčkův Brod

Připraven je i bohatý doprovodný program v podobě přednášek, divadla a speciálního razítka. „Zájemce i sběratele jistě během vernisáže potěší i pamětní list a příležitostné razítko, které bude navíc k dispozici také u přepážky pošty Havlíčkův Brod 2 ve dnech 19. až 21. ledna 2015,“ upozorňuje Jana Komínová z krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Jak už název napovídá, výstava představuje. tři hlavní témata, a to svět poštovnictví s důrazem na okres Havlíčkův Brod, známky a geografilatelii. K vidění jsou exponáty a fotografie z Poštovního muzea a Státního okresního archivu Havlíčkův Brod, které s regionem přímo i nepřímo souvisí a ukazují poštovnictví v celé jeho staleté kráse. Neméně zajímavé je i druhé téma výstavy věnované známkám, ve kterém se návštěvník dozví o tom, jak se známky vytvářejí a prohlédnout si bude moci i nejvzácnější kousky ze sbírek Františka Morávka a Karla Palána a též známky se vztahem k zdejšímu regionu. Pojetí této části výstavy je poněkud netypické, neboť panely vedle textu obsahují samotné originály známek a navíc jsou prezentovány tak, jak je mají filatelisté uspořádány, tedy na bílých, vedle sebe řazených podkladech formátu A4.

A slyšeli jste již někdy o geografilatelii? Na tento obor se zaměřuje právě František Morávek, hlavní autor celé výstavy. Geografilatelie je moderní směr sbírání dle známkových území, tj. oblastí, které vydávaly vlastní známky v průběhu své existence. Sběratel tak musí znát nejen samotné známky, ale zároveň geografii a historii. Na výstavě jsou zastoupeny např. Indie, Írán, Vietnam, Persie, Jižní Vietnam, Rajastán a další.

Výstava pamatuje i na dětského návštěvníka, kterého zajisté zaujme dětská poštovní přepážka či připravované divadlo s Pošťáckou pohádkou od Karla Čapka. Navíc každý návštěvník výstavy se může vyfotografovat v rámečku a vytvořit si tak svoji jedinečnou fotografii známky s vlastní podobiznou. A když nebudete mít vlastní fotografický přístroj, nevadí, fotografii Vám rádi elektronicky zašlou pracovníci z muzea.

Výstava bude v havlíčkobrodském muzeu k vidění od 16. ledna do 29. března 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Sklizeň obilovin odpovídá desetiletému průměru, pokles zaznamenala cukrovka

10:49 ČSÚ: Sklizeň obilovin odpovídá desetiletému průměru, pokles zaznamenala cukrovka

Podle posledního odhadu sklizně k 15. září se ve srovnání s loňským rokem sklidí více obilovin (+9,8…