NDM: Nesmrtelná klasika potřetí v Ostravě

14.12.2016 8:06

Poslední velkou premiérou v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016 je klasický americký muzikál Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!). Již potřetí se tak na repertoáru NDM objeví originální a populární muzikálové ztvárnění Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy (předtím 1974 a 1994), tentokrát v novém překladu velkého znalce a překladatele díla Williama Shakespeara pana Jiřího Joska.

NDM: Nesmrtelná klasika potřetí v Ostravě
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské

U příležitosti čtyř set let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších dramatiků všech dob Williama Shakespeara připravuje NDM muzikál Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!), volně inspirovaný komedií Zkrocení zlé ženy. Slavnou Shakespearovu hru autoři zasadili do rámce paralelního, ale tematicky obdobného děje – divadelní společnost impresária, režiséra i herce Freda Grahama ji totiž uvádí ve zhudebněné verzi v hlavních rolích právě s Fredem a jeho exmanželkou Lilli. „Podobně jako postavami Kateřiny a Petruccia na jevišti ale zmítají osobní rozpory i Fredem a Lilli v zákulisí. Vše vrcholí zejména poté, kdy Lilli omylem dostane od svého někdejšího manžela květiny s osobním přáním, původně určeným její mladší svůdné kolegyni Lois. I ta však musí řešit problematický vztah se svým partnerem, hercem a hazardním hráčem Billem Calhounem. A když se do toho všeho ještě do divadla připletou dva gangsteři, o zábavu je postaráno!“ přibližuje děj dramaturg Pavel Bár.

Muzikál Kiss Me, Kate patří k nejúspěšnějším muzikálům 1. poloviny 20. století – návštěvníci této nesmrtelné klasiky zlaté broadwayské éry se tak mohou těšit na bláznivé komediální situace, velká taneční a hudební čísla i strhující písně jazzového génia Colea Portera.

Proti předchozím ostravským verzím přináší aktuální nastudování NDM muzikál v nové, modernizované hudební instrumentaci, v jaké zazněl při posledním nastudování na Broadwayi, včetně dodatečně zařazené Porterovy písně Mnou se dej teď vést (From This Moment On!), kterou pro NDM Jiří Josek nově přeložil a v České republice tak zazní vůbec poprvé.

Inscenaci Kiss Me, Kate v překladu shakespearologa Jiřího Joska připravuje úspěšný režisér a herec Lumír Olšovský, hudebně slavné dílo nastuduje dirigent Jakub Žídek. Inscenační tým doplní anglický scénograf David Benson, kostýmní výtvarnice Kateřina Bláhová a choreografka Denisa Kubášová.

V hlavní roli Lilli Vanessi se diváci mohou těšit na Ladu Bělaškovou a Martinu Šnytovou. V roli Freda Grahama se představí Tomáš Savka v alternaci s Jiřím Machem, se kterým se seznámí ostravské publikum poprvé. A má vůbec tento herec Městského divadla Brno zkušenosti s krocením ženy? „Vzhledem k tomu, že moje manželka Radka (pozn. Coufalová) je z Ostravy, je herečka a navíc dost rázná – což na ní mám vlastně rád – tak vím naprosto přesně, co ten termín znamená…,“ dodává s úsměvem Jiří Mach.
V dalších rolích se představí Veronika Prášil Gidová / Natálie Tichánková, Ivan Dejmal / Roman Harok, Jan Vlas, Juraj Čiernik a další.

Premiéry muzikálu Kiss Me, Kate (Kačenko, pusu!) se konají 15. a 17. prosince v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Muzikál KISS ME, KATE je uváděn se svolením společnosti TAMS-WITMARK MUSIC LIBRARY, INC.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen v Olomouckém kraji bude SPÚ letos realizovat pozemkové úpravy za bezmála sto milionů

15:28 Jen v Olomouckém kraji bude SPÚ letos realizovat pozemkové úpravy za bezmála sto milionů

Krajský pozemkový úřad (KPÚ) pro Olomoucký kraj je připraven prostřednictvím svých pěti poboček v Př…