NKÚ: Hospodaření vybraných úřadů? Znevýhodňování uchazečů při zadávání veřejných zakázek i chyby v účetnictví

31.07.2017 8:38

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jakým způsobem hospodařily se státními penězi v letech 2013 až 2015 Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV).

NKÚ: Hospodaření vybraných úřadů? Znevýhodňování uchazečů při zadávání veřejných zakázek i chyby v účetnictví
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ
reklama

Kontroloři prověřili, jakým způsobem tyto úřady nakupovaly například právní služby, úklid a ostrahu, jak pořizovaly jazykové vzdělávání, nakupovaly služební automobily, ale také například jakým způsobem pronajímaly majetek. Kontrola se zaměřila rovněž na vedení účetnictví. Kontroloři prověřili vzorek 79 milionů korun a majetek v hodnotě téměř 15 milionů korun a odhalili nedostatky při zadávání veřejných zakázek i chyby v účetnictví.

SÚJB například rozdělil zakázku na nákup tří automobilů celkem za téměř dva miliony korun a vysoutěžil je zvlášť v režimu zakázek malého rozsahu. Vysoutěžit je však měl najednou. Úřad také stanovil velmi konkrétní požadavky na vozidlo – přesnou délku a šířku vozu, rozvor náprav a rozchod kol v milimetrech nebo například přesný objem zavazadlového prostoru v litrech. Takto stanovené parametry odpovídaly pouze jednomu vozidlu od konkrétní značky, čímž SÚJB diskriminoval ostatní potenciální uchazeče, a tak porušil zákon o veřejných zakázkách.

Dodržet zásadu zákazu diskriminace se nepodařilo ani ÚOOÚ, který v letech 2011, 2013 a 2015 uzavřel bez soutěže smlouvy dohromady za téměř jeden milion korun na výuku anglického jazyka napřímo s jedním dodavatelem.

Při kontrole účetnictví NKÚ zjistil, že účetnictví SÚJB nebylo v letech 2013 až 2015 správné a úplné, ve stejných letech nebylo správné ani účetnictví ÚPV. Oba úřady například neúčtovaly o všech účetních případech či zatřídily výdaje na nesprávnou rozpočtovou položku.

Kontroloři se rovněž zaměřili na jednotkové ceny za nákup služeb. Například za pravidelný měsíční úklid plochy 100 m2 platil ÚPV 816 korun, ÚOOÚ pak 1 548 korun. Nižších cen ÚPV dosáhl také při nakupování ostrahy, kdy za hodinu práce pracovníka ostrahy firmě platil 82 korun, pro srovnání ÚOOÚ za tutéž službu vynaložil 121 korun. ÚPV celkově platil za úklid a ostrahu méně, než jsou průměrné ceny těchto služeb uváděné Českým statistickým úřadem. Hodinu výuky anglického jazyka ale naopak ÚPV nakupoval v porovnání se SÚJB dvakrát dráž. ÚPV za hodinu platil 550 korun, SÚJB pak 254 korun. Celkově se zjištěné jednotkové ceny výrazně nelišily od typově obdobných cen zjištěných při podobných kontrolách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňský kraj: Klatovská nemocnice otevřela nové prostory

22:31 Plzeňský kraj: Klatovská nemocnice otevřela nové prostory

Klatovská nemocnice zprovoznila nové prostory oddělení zdravotně sociálních lůžek. Oddělení nyní půs…