NKÚ: Ústavní soud ukončil boj nemocnic proti tiskovým zprávám kontrolorů

20.05.2021 8:24

Ústavní soud odmítl stížnost Nemocnice České Budějovice a Nemocnice Tábor na tiskovou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu ke kontrole 14/16 – Peněžní prostředky určené v rámci Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Jihozápad pro období 2007–2013 na rozvoj a obnovu regionálních zdravotnických zařízení.

NKÚ: Ústavní soud ukončil boj nemocnic proti tiskovým zprávám kontrolorů
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Nemocnice se na Ústavní soud obrátily poté, co neuspěly u Městského soudu v Praze, Vrchního soudu v Praze ani Nejvyššího soudu.

„Nemocnice po celou dobu usilovaly o to, aby NKÚ nemohl o svých výsledcích informovat veřejnost a média. Jsem rád, že Ústavní soud teď definitivně potvrdil, že i toto je součást naší práce. Nejen poslanci a vláda, ale i veřejnost má právo vědět, co jsme při kontrolách zjistili a jak se nakládá s veřejnými penězi. Neumím si představit, že bychom jí tyto informace dát nemohli, je to přece veřejný zájem,“ okomentoval výsledky soudu prezident NKÚ Miloslav Kala.

Již předchozí soudy konstatovaly, že prezentace kritiky v tiskové zprávě k uvedené kontrole byla přiměřená, nikoli bulvární povahy a nesledovala hanobení zmíněných nemocnic. Soudy také potvrdily, že informace uvedené v tiskové zprávě odpovídají zjištěním uvedeným v kontrolním závěru. Podle Ústavního soudu tak u tiskové zprávy „soudy jasně odůvodnily, že informace obsahově odpovídá kontrolnímu závěru, kritika vedená v tiskové zprávě je věcná.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Modernizace trati zajistí plynulejší provoz vlaků mezi Brnem a Adamovem

7:34 Správa železnic: Modernizace trati zajistí plynulejší provoz vlaků mezi Brnem a Adamovem

Kompletní rekonstrukce železničního svršku a částečně i železničního spodku, výstavba nové odbočky S…