NKÚ: Významné chyby v účetnictví ve výši 40,2 miliardy Ministerstvo životního prostředí opravilo

20.11.2023 11:17 | Tisková zpráva

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky Ministerstva životního prostředí (MŽP) za rok 2022. Kontroloři se zaměřili také na údaje, které MŽP předkládalo pro hodnocení plnění státního rozpočtu.

NKÚ: Významné chyby v účetnictví ve výši 40,2 miliardy Ministerstvo životního prostředí opravilo
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Díky tomu, že kontrola začala již v průběhu účetního období roku 2022, mohlo MŽP průběžně opravovat významné nedostatky, které kontroloři zjistili a které by měly ve výši 40,2 mld. Kč vliv na zůstatky položek účetní závěrky MŽP za rok 2022.

Anketa

Líbily se vám letošní oslavy 17. listopadu?

2%
86%
hlasovalo: 12742 lidí

K nejvýznamnějším opravám patří doúčtování podílu ČR na finančních aktivech „Modernizačního fondu“ ve výši 24,5 mld. Kč spravovaných Evropskou investiční bankou. MŽP tak vykazuje ve své účetní závěrce aktiva, která mají formu dostupných finančních prostředků ČR.

Po provedených opravách bylo účetnictví MŽP podle názoru NKÚ vedeno v souladu s právními předpisy. Nesprávnosti ve výši 4,6 milionu korun, které MŽP neopravilo, neměly významný dopad na účetní závěrku, která dle NKÚ podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Závěrečný účet MŽP ani údaje, které MŽP předložilo pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2022, neobsahovaly významné nesprávnosti; tyto údaje jsou proto dle NKÚ spolehlivé.

Vnitřní kontrolní systém MŽP byl po opatřeních přijatých v průběhu kontroly v prověřovaných oblastech vyhodnocen ze strany NKÚ jako účinný.

graf

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády připravil cyklus adventních nedělí v zahradě Strakovy akademie

7:14 Úřad vlády připravil cyklus adventních nedělí v zahradě Strakovy akademie

Úřad vlády ČR uspořádá cyklus adventních nedělí v zahradě Strakovy akademie. První z nich se uskuteč…