NP České Švýcarsko: Řízený shoz skalního bloku u Mezní Louky

27.05.2018 8:20

Řízený shoz nestabilního skalního bloku nad červeně značenou turistickou stezkou z Mezní Louky do Vysoké Lípy ve středu provedla skalní četa Správy Národního parku České Švýcarsko.

NP České Švýcarsko: Řízený shoz skalního bloku u Mezní Louky
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Kámen velikosti malého osobního automobilu a hmotnosti zhruba 8 tun vytipovali strážci národního parku. Na základě posouzení geologem správa parku kvůli vysokému riziku zřícení rozhodla o řízeném shozu. Ve vzdálenosti několika metrů od shozeného skalního bloku se nacházel další kámen, viklan obdobné velikosti. Pracovníci skalní čety jej nadzvedli pomocí zvedáku a stabilizovali umístěním dřevěné podložky.

„Celá hmota skalního bloku v podstatě spočívala již na jediném opěrném bodu, vzhledem k bezprostřední blízkosti značené turistické stezky byl zásah nevyhnutný,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Zásahy tohoto typu provádíme zcela výjimečně, dochází-li k ohrožení života, zdraví či majetku osob.“

Po řízeném uvedení do pohybu pomocí hydraulických i mechanických zvedáků se kámen během pádu rozpadl na písek a menší kameny, které dopadly z výšky zhruba 20 metrů na turistickou stezku. Písek a drobné kameny skalní četa ze stezky odstranila, turistická stezka byla uzavřena jen necelou hodinu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Olomouc: Vozový park se vydává cestou elektromobilů

12:03 Zoo Olomouc: Vozový park se vydává cestou elektromobilů

Starým a současně poruchovým multikárám v Zoo Olomouc odzvonilo. Nahradí je nové nehlučné elektromob…