NP České Švýcarsko: V inkubačních schránkách už se kulí lososi

29.03.2021 9:15

V plovoucích inkubačních schránkách, umístěných do Jetřichovické Bělé a Kamenice v Národním parku České Švýcarsko, se už líhnou malí lososi obecní. Ichtyologové z Beleco, z. s., do schránek v polovině února a počátkem března umístili 100 tisíc jiker ve vývojovém stadiu očních bodů.

NP České Švýcarsko: V inkubačních schránkách už se kulí lososi
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Nyní pravidelně dohlížejí na jejich další vývoj a pečují o inkubační boxy tak, aby nedocházelo ke ztrátám na plůdku následkem zanášení nečistotami. Z velké části se z jiker již vykulil takzvaný váčkový plůdek, tedy rybka vyživovaná žloutkovým váčkem. Rybky setrvají v inkubačních schránkách do doby, než žloutkový váček stráví, poté (zřejmě ve druhé polovině dubna) budou vypuštěny do říček, které mohou považovat za rodné a ve kterých prodělají další vývojová stádia před svou cestou do Atlantiku. Odtud se pak mají opět vrátit do Kamenice, aby se pokusili rozmnožit se již přirozenou cestou. Tento cyklus trvá zhuba čtyři roky.

Inkubaci lososích jiker v Národním parku České Švýcarsko zajišťuje nezisková organizace Beleco, z. s. (ZDE) od roku 2018 poté, co v předchozích letech testovala účinnost a využitelnost různých typů inkubačních schránek. Repatriační projekt navazuje na projekty zaměřené na návrat lososů do českých řek zahájené Českým rybářským svazem v roce 1998 a doplněných Správou Národního parku České Švýcarsko o další aktivity od roku 2008.

Dosavadní snahy o návrat lososů, kteří dříve byli v českých řekách běžnou rybou, vyhubenou teprve relativně nedávno v důsledku masívní výstavby jezů a přehrad i průmyslového znečištění řek, přinášejí dílčí úspěchy. V závislosti na vodnatosti Labe a jeho přítoků v době lososího tahu se vracejí do Kamenice pravidelně, v počtech od několika jedinců až nižších desítek kusů ryb. Právě projekt líhnutí jiker v inkubačních schránkách přímo ve vodách, do kterých se ryby mají vrátit, má za cíl zlepšit jejich vazbu na domovskou vodu, než jakou má plůdek, který se delší dobu vyvíjel v běžné líhni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Mláďata u amazónků bělobřichých

21:44 Zoo Ostrava: Mláďata u amazónků bělobřichých

Ostravská zoologická zahrada chová v současné době 22 druhů papoušků. V letošním roce se rozmnožilo …