NP Šumava: Oslavy Silvestra a Nového roku v národních parcích opět bez ohňostrojů

21.12.2018 16:22

Na území všech čtyř národních parků České republiky, tedy NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko a Krkonošského národního parku, se oslavy příchodu Nového roku musejí už podruhé obejít bez zábavní pyrotechniky. Novela zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny ji zakazuje na celém území národních parků a to včetně obcí.

NP Šumava: Oslavy Silvestra a Nového roku v národních parcích opět bez ohňostrojů
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

„Toto omezení jsme jednoznačně uvítali. Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění,“ vysvětluje mluvčí KRNAP Radek Drahný.

„Za příklady nemusíme chodit nikterak daleko. Snad každý, kdo má psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí. A to jsou domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ doplňuje Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko.

Zákaz platí od června 2017 a tak už loňské oslavy příchodu nového roku se na území národních parků měly obejít bez zábavní pyrotechniky. Mnozí návštěvníci i místní obyvatelé si tak mohli opravdu vůbec poprvé vychutnat veselý, ale zároveň klidný poslední večer starého roku.

„Klidné oslavy příchodu Nového roku začínají být trendem. Od konce listopadu jsem odpovídal na několik dotazů návštěvníků, zda zákaz pyrotechniky na Šumavě stále platí, protože by rádi byli tam, kde je o Silvestru a na Nový rok klid. Ano, zákaz pochopitelně platí a klid by tu měl být a jen doufáme, že všichni návštěvníci i místní budou zákon dodržovat. Pokud ne, hrozí pochopitelně sankce,“ zmiňuje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Všechny národní parky sázejí především na prevenci a informovanost návštěvníků. Proto vydaly společný informační plakát, který putuje nejen na informační a návštěvnická střediska národních parků, ale také do místních hotelů a penzionů.

„Součástí této drobné kampaně je i video z dílny společnosti ORCHIS Film, v čele s režisérem Petrem Krejčím, která natočila dokumentární cyklus Krajinou domova. Právě v tomto krátkém videu je vysvětleno, proč je používání zábavní pyrotechniky na našich chráněných územích omezeno zákonem,“ doplňuje mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.

Za porušení zákazu hrozí peněžité pokuty, na místě až do výše deseti tisíc korun. „Ohňostrojů, ať už těch organizovaných nebo živelných, bude v celém Česku více než dost a národní parky jsou tak těmi ostrůvky nejen nádherné přírody, ale také klidu. Takže přijeďte si užít do národních parků oslavy Nového roku jinak – klidněji,“ zakončuje mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj hledá architektonickou podobu důlního díla Orty

22:08 Jihočeský kraj hledá architektonickou podobu důlního díla Orty

Mimořádný zážitek z návštěvy ojedinělé přírodní a technické památky chce do budoucna připravit zájem…