NP Šumava: Průvodci divočinou slaví 10 let

19.05.2017 20:08

V letošním roce vstupují Průvodci šumavskou divočinou už do své 10. sezóny. Od 23. května, přesně od 9.00 hodin, si můžete rezervovat místo na jedné či více z celkem 123 připravených výprav za poznáním divoké přírody Národního parku Šumava.

NP Šumava: Průvodci divočinou slaví 10 let
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

Samotné výlety pak začínají od 8. června výpravou do kaňonu Křemelné a poslední proběhne 26. října a shodou okolností i ta zájemce zavede do kaňonu Křemelné s východiskem v Srní.

Průvodci divočinou nabízejí výpravy za poznáním nejrozsáhlejších přírodních oblastí Národního parku Šumava, kde nepřetržitě mají od nepaměti svůj domov také velká zvířata, která jinak z volné přírody vymizela. Vývoj přírody podle jejích vlastních zákonů a pravidel a její zapomenutá divoká tvář dokáže překvapit nejednoho návštěvníka.

„Účastníci se leckdy diví, že hned za vsí opouštíme cestu a značenou trasu a vydáváme se lesem „nazdařbůh“. Prý je toto nikdy nenapadlo, jedině snad při sbírání hub, ale to mají zcela jiné zájmy než přemýšlet o síle přírody,“ říká Josef Pecka, jeden z dlouholetých šumavských průvodců.

„Největším zážitkem bývá setkání s divokými živočichy, ať již jde o tetřeva, rysa nebo „pouhého“ jelena. „I pouhé mihnutí se naší největší středoevropské kočky – rysa ostrovida – přes cestu zanechá v lidech hluboký zážitek i hlavní téma dalších hovorů.“ doplňuje Pecka.

Poprvé se výpravy za šumavskou divočinou konaly v srpnu 2008 a směřovaly například do Vltavského luhu, na Modravské pláně anebo již i tehdy do kaňonu řeky Křemelné.

„Je zajímavé, že tato území dodnes lákají zájemce o šumavskou divočinu a i když se postupně přidávaly další trasy další a každý rok se nabízí novinky, tak „evergreeny“ zůstávají mezi nejpoptávanějšími,“ informuje Josef Štemberk ze Správy NP Šumava.

V letošním roce se podařilo rozšířit nabídku o trasu po Kvildských Pláních startující z Horské Kvildy. Za poznáním nivních společenstev se budete moci vydat podél „travnaté Vltavy“, jinak známé jako řeka Řasnice.

„Oblíbené jsou i výpravy do jinak nepřístupných přírodních rezervací v CHKO Šumava a novou cestou se vydáme na impozantní vrchol Ostrý na západě Šumavy. Pořádnou porci „divočiny“ si nadělí účastníci dvoudenních výprav, kterých letos nabízíme už celkem 8 a to s přespáním v horských chatách na bavorské straně. Doposud bylo možno s Průvodci divočinou nocovat na vrcholech hor Luzný, Falkenstein a od loňska na Ostrém, letos nově v horské chatě Chamerhütte na Malém Javoru,“ vysvětluje Jan Dvořák, mluvčí Správy Národního parku Šumava.

Výpravy s průvodci divočinou si můžete rezervovat na internetových stránkách Správy Národního parku Šumava www.npsumava.cz od úterý 23. května - nabídka je pro celkem více než tisíc účastníků. Po předběžné rezervaci je nutno uhradit poplatek za průvodce – celodenní výprava stojí od 290 do 490 Kč.

Z důvodu zajištění obsazenosti všech termínů je možné zrušení rezervace bez většího storno poplatku pouze pět týdnů před samotnou akcí a výpravy se konají s alespoň 4 nebo 5 přihlášenými (celkový počet je u vybraných tras maximálně 11 osob). Důležité je upozornit, že Průvodci divočinou vyráží na výpravu za každého počasí a účastníci jdou na vlastní nebezpečí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Kolekce šperků pro Archeopark Pavlov je nominována na Czech Grand Design

19:00 Jihomoravský kraj: Kolekce šperků pro Archeopark Pavlov je nominována na Czech Grand Design

Archeopark Pavlov se může pochlubit rozšířenou nabídkou suvenýrů, a ne ledajakou.